Ndërtuesit në Durrës i tremben burgut, pranojnë se do të riparojnë dëmet

10/12/2019 - 22:50

Kryetari në detyrë i bashkisë së Durrësit, Zhulien Varfaj, është takuar sot me ndërtuesit e Durrësit. Burime brenda mbledhjes, konfirmojnë për DurrësLajm se të gjithë ndërtuesit e pranishëm kanë marrë përsipër riparimin e dëmeve në pallatet e ndërtuara prej tyre.

Gjithsesi, nuk është e qartë sesa ndërtues që ndër vite kanë ndërtuar pallate shumëkatëshe në Durrës nuk ishin të pranishëm në mbledhje dhe nëse ata marrin apo jo përsipër riparimin e dëmeve.

Gjatë takimeve me kryeministrin Rama, ministri fuqiplotë Bledi Çuçi ka folur për rreth 60 ndërtues që kanë bërë pallate në të gjithë bashkinë.

Nga ana tjetër, krahas procesit të riparimit të pallateve të dëmtuara, policia e Durrësit ka nisur hetimet për çdo pallat të dëmtuar, në çdo lagje të qytetit dhe ka bërë gati dosjet për secilin ndërtim.

Pritet që në ditët në vijim të realizohen arrestimet e para për të gjithë shkelësit e ligjit.

Nga ana tjetër, Prokuroria e Durrësit ka nisur që në datë 29 nëntor çështjen penale që i referohet tërmetit të datës 26, ku si pasojë e tij janë shembur një numër ndërtesash që kanë shkaktuar vdekjen e një numri personash.

Për këtë dyshohet se pasojat kanë ardhur si shkak i ndërtimeve pa leje dhe të moskryerjes së detyrës nga inxhinierët zbatues dhe personave pergjegjës si dhe nga mospërmbushja e rregullt e detyrës nga nepunësit shtetëror të ngarkuar me mbikqyerjen e këtyre ndërtimeve.

Çështja është regjistruar për veprat penale; "Ndërtim pa leje", dhe "Shpërdorim detyre", parashikuar nga nenet 199/a, 3 dhe 248 të Kodit Penal.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasada e Republikës së Shqipërisë ne Ankara bën me dije se deri tani nuk është identifikuar asnjë shtetas shqiptar i prekur nga tërmeti

Ditën mërkurë, më 29 janar 2020 pritet të mblidhet Këshilli Bashkiak Durrës.

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket

Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Popullore të Kinës, Selim Belortaja ka këshilluar shqiptarët të shtyjnë udhëtimet dhe kontaktet fiz

Paraditen e kësaj të shtune, banorët e Xhafzotaj janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së infrastrukturës.

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me Noel Dishin, vrasësin e Vilson Tafçiut. Ky i fundit u vra në Astir më 20 janar.

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr