Ndotje alarmante në Krujë, banorët të rrezikuar nga sëmundjet (VIDEO)

08/11/2018 - 20:34

Grumbuj të mëdhenj mbetjesh depozitohen larg syrit të njerëzve, por në mënyrë pemanente ato ndikojnë në mjedis e në jetën e komunitetit.

I tillë është rasti në qytetin e Krujës, ku grumbujt e mbetjeve të ndryshme urbane grumbullohen pas një kodrine, me qëllim shmangien nga sytë e publikut e më pas ju vihet zjarri. 

Pranë fushës së depozitimit të mbeturinave janë të varfërit e zones, të cilët bëjnë riciklimin me duar. Ata tregojnë se plehrat e Fushë-Krujës, madje dhe nga rrethinat e Tiranës, hidhen pikërisht këtu, ndaj ata përpiqen të sigurojnë ndonjë material të vlefshëm.

Ndërsa banorët e lagjes pranë mbetjeve tregojnë tmerrin që përjetojnë çdo ditë. Tymi i shkaktuar nga djegia e mbeturinave shpërndahet përreth duke shkaktuar ndotje të konsiderueshme, duke rrezikuar prekjen e banorëve të zonës nga sëmundje të ndryshme.

Jeta e këtyre banorëve është bërë e vështirë si rezultat i plehërave.  Qyteti i Krujës konsiderohet ndër zonat e preferuara turistike, falë dhe Muzeut të heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeut, gjithashtu dhe parkut kombëtar të Qafë Shtamës, e cila preferohet nga vizitorë vendas dhe të huaj. Por turistët duhet të përballen me këtë panoramë aspak të hijshme.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë sekuestruar 1000 koli me cigare të cilat rezultuan të ishin kontrabandë.

Rreth 1000 të rinj vullnetarë, ministri Klosi, përfaqësues të Eko Mendje, nga Zonat e Mbrojtura, prefektura e Durrësit dhe strukturat e t

Në Shqipëri, ambasada amerikane tha sot se ajo “nxit këdo që mendon të kandidojë që të rregjistrohet në zgjedhjet vendore të 30 qersh

Pas grabitjes spektakolare në aeroportin e Rinasit dhe pas lajmesh të shumta të publikuara në media, kanë reaguar më në fund Prokuroria e

Nga Durrësi, Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural nisi sot fushatën për skemat mbështetëse nga Fondi i Programit për Bujqësinë dhe Zh

Teksa pret radhën për të marrë mandatin e tij si deputet, duket se gjërat s’kanë ecur edhe aq mirë në jetën e tij private.

Komisioneri i BE, Johannes Hahn, në një intervistë ekskluzive për DW thotë se kuadri ligjor për të drejtat e pronës në Shqipëri ka dobësi

Ujësjellës Kanalizime Durrës nisi investimin për rikonstruksionin e rrjetit të ri të ujësjellësit nga Mulliri i Bullgarit deri në hyrje t

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit  konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Korçës, Dhorina Theodhori.

Olsian Çela është kandidatura e parë që regjistrohet për garën e hapur nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për pozicionin e Prokurorit të