Ndryshon tërësisht shërbimi i hotelerisë në spitalin e Durrësit (VIDEO)

Postuar: 07/12/2017 - 17:30

Epoka e çarçafëve të verdhë apo të konsumuar tej mase ka marrë fund në spitalin rajonal të Durrësit.

Shefja e hotelerisë, Hasime Myftari në një intervistë për DurrësLajm tha se fituesi i tenderit ka filluar të operojë prej datës 26 tetor, ku është bërë furnizimi me materialin e butë, dyshekë, çarçafë, jastekë, jorganë.

Sipas Myftarit pas zbatimit të tenderit të lavanterisë, ka ndryshuar uniforma e të gjithë stafit mjekësor, duke e bërë atë sipas kërkesës së Ministrisë së Shëndetësisë, me siglën e institucionit dhe emërtimin e tyre.

Pas 30 muajsh, në fund të përfundimit të kontratës së koncesionit  duke nisur nga dyshekët e çdo shtrati dhe të gjitha materialet e tjera i kalojnë spitalit në pronësi.

Tenderi i lavanterisë aq shumë i përfolur kap vlerën 160 milionë lekë për 30 muaj.

Dhënia me koncension e shërbimit të lavanterisë, ka larguar prej spitalit të gjithë “pisllëkun” e hotelerisë, pisllëk me të cilin përballej që në fillim çdo pacient i cili kishte nevojë për ndihmë mjekësore.

Pacientët shprehen se nuk kanë më nevojë të marrin nga shtëpia asgjë, pasi edhe pizhamet dhe pantoflat i marrin sapo shtrohen në spital, ndërsa diferenca është e padiskutueshme në raport me disa javë më parë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Numri i shtetasve të huaj qe vizituan Shqipërinë ka pësuar një rritje të fortë dyshifrore gjatë muajit gusht, çka premton për një shti

   Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka reaguar menjëherë pas denoncimit nga emisioni investigativ “Fiks Fare” se dy inspektorë të AKU-së ka

   Një video e publikuar sot në Fiks Fare tregoi me zë dhe figurë dy inspektorë të vetëprezantuar si punonjës të Autoritetit Kombëtar të

   Në Shqipëri, ambasada amerikane në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës për situatën e krijuar në Prokurorinë e Krimeve të Rë

   Punonjësit e ndërrmarrjes së Gjelbërimit në Durrës kanë tre ditë që po punojnë në këtë shesh.

I ftuar në emisionin “KAPITAL” në Vizion Plus, ndër të tjera gazetari Artan Hoxha shpreh shqetësim se përse opozit

Policia ka ushtruar kontrolle të befasishme në Laç dhe Lezhë, pasi dyshohet se në këto dy qytete fshihen anëtarë të bandës “Bajri”.

Një shekull pasi 2700 pasagjerë të anijes Austro-Hungareze "Linz" u mbytën në brigjet e Durrësit gjatë Luftës së dytë Botërore, janë përk

Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar Afrim Qendro inspektoi sot fillimin e punës për eleminimin e rrëshqitjes së ndodhur në segmentin q

Mbi 1 mijë ushtarakë shqiptarë dhe britanikë zbresin paraditen e sotme në sheshin “Nënë Tereza” në kuadër të stërvitjes më të madhe të vi