Në 7.6 % të kompanive të ndërtimit, punëtorët të rrezikuar

18/08/2019 - 13:14

Aksidenti i së premtes me punëtorët e ndërtimit është një rast i përsëritur nga mungesa e sigurisë në punë. Në një raport të 2018-ës të bërë nga Inspektoriati Shtetëror i Punës rezulton se në 7.6% të subjekteve të ndërtimit të inspektuara, ekzistonte rreziku i rënies së punëtorëve nga lartësitë.

Sipas raportit, në 26.2% të këtyre subjekteve punonjësit e tyre kanë rrezikshmëri të lartë, ndërsa në 3.1% rrezikshmëria është shumë më e lartë për ta.

Në 39 kontrolle gjatë vitit të kaluar, ka ekzistuar mundësia e lëndimit për shkak të punës në lartësi dhe të mos sigurimit të mirë të skelave apo vinçit për ngritjen e materialeve. Ndërsa në 44 raste ishte konstatuar mos fiksimi i skelave sipas standartit, që përbënte rrezik për lëvizshmërinë e tyre.  

Mungesa e sigurisë në punë ka shënuar edhe viktima. Nga 195 raste aksidentesh në punë gjatë 2018 humbën jetën 27 punëtorë. Viktima janë shënuar edhe në 2019. Vetëm gjatë periudhës Janar – Mars të 2019 në 42 aksidente të ndodhura,  13 prej tyre kanë rezultuar fatale për jetën e punëmarrësve. /Tv Klan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-ministri Gazmend Oketa ishte sot i ftuar në emisionin "Ditë e re" në TV Ora ku ka folur për karrierën në politike si dhe jetën si ped

Mbahet sot në Bruksel Konferenca e Donatorëve për rindërtimin nga tërmeti e organizuar nga presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von

Një ngjarje jo fort e zakontë ka ndodhur në qytetin bregdetar të Vlorës, ku tre automjete kanë përfunduar në det.

Dita sot nis me një mot të qëndrueshëm. Vendi ynë mbetet në kushte të qëndrueshme atmosferike, ku kthjellimet dhe vranësirat e lehta do t

Në 3 vjetorin e ndarjes nga jeta të bashkëshortit, Ekelejda Alizoti ka shprehur përmes një postimi të ndjerë dhimbjen për ndarjen e parak

Kjo javë do të fillojë me mot të kthjellët, por mesi i javës do të sjellë ulje temperaturash e reshje në shiu në vend.

Gjeneral Piacentini ishte komandanti i trupave italiane në Shqipëri në momentin e ndryshimit të kryeqytetit.

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në një takim një shkencëtare të re shqiptare, Arta Çikën, e cila ka fituar një çmim të rëndësishëm vit

Ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, thotë se nga konferenca e donatorëve që do të mbahet nesër në Bruksel, qeveria shqiptare pret që

Policia e Shtetit u ka shpërndarë mediave fotot e tre personave të kërkuar që janë dënuar me 25 vite burg për vrasje.