Në avionin ku flitet shqip. Udhëtimet me "Air Albania" drejt Stambollit

22/09/2018 - 18:54

Pas një historie të trazuar tentativash dhe dështimesh në nivel nacional apo edhe rajonal, si në rastin e krijimit të kompanisë ajrore maqedonase në vitin 1994 dhe mbylljes përfundimtare të saj në vitin 2009, gjenden përkrah edhe raste të suksesshme si "Air Kosova", e krijuar në vjeshtën e vitit 2003. Së fundmi, një tjetër linjë do të fluturojë në hapësirën e qiellit të hapur.

Ky është udhëtimi i tretë që realizohet me "Air Albania", një linjë kombëtare që u krijua në maj të vitit 2018 dhe inaguroi avionin e parë dhe të vetëm për momentin, një AirBus A319, me një udhëtim për në Stamboll.

Udhëtimi nisi me mikpritjen e bordit të kompanisë së parë ajrore shqiptare ndaj një grupi gazetarësh, por edhe emra të spektaklit. Në këtë udhëtim flitet dhe lexohet shqip. Komunikimi i stjuardesave nuk të jep ndjesinë e largimit nga Shqipëria. Për gazetarët ishte përgatitur një program turistik, përreth Stambollit.

Duke filluar nga java e tretë e tetorit, "Air Albania" hap fluturimet për të gjithë shqiptarët, ku destinacioni i parë do të jetë Stambolli, një nga qytetet më të mëdha të Turqisë, e cila do të jetë partnere kyç në këtë projekt.

Është kompania shtetërore “Albcontrol” që përfaqëson palën shqiptare, e cila ka bashkëpunuar me dy subjekte të tjera: "MDN Investment" dhe "Turkish Airlines". Kjo e fundit ka mundësuar edhe trajnimin e dy të rinjve, Elvisit dhe Brunës, të cilët sot drejtojnë kabinetin e "Air Albania".

Elvis Maja, shef kabineti i "Air Albania", shprehet: "Ka qenë një trajnim shumë intensiv në fakt, një ndër eksperiencat më të bukura për ne. Për më tepër, të trajnohesh në një nga kompanitë më të mëdha të aviacionit në botë, siç është “Turkish Airlines”, kërkon edhe një përgjegjësi shumë të madhe. Ia dolëm".

Ndërsa Bruna Leçini, shefe kabineti e "Air Albania", tregon: "Kam pasur edhe eksperienca të tjera në fushën e aviacionit, por të punosh në një kompani kombëtare është absolutisht kënaqësia më e madhe, ndihem mjaft krenare. E gjitha fillon që nga përshëndetjet, fakti që do të flasësh shqip, fakti që do t’i ndihmosh që udhëtimi të jetë sa më i sigurtë. Jam e lumtur që do arrijmë ta çojmë flamurin tonë kudo, në të gjithë Europën, në të gjithë botën". /Top Channel

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E diela me diell, ka bërë që qytetarë të shumtë t’i drejtohen zonës turistike të Durrësit, Currilave.

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka publikuar sot dy foto nga zyra e Kongresmenit amerikan Eliot Engel duke e cilësuar si një kujtim të

Shkon në 40 numri i personave të shoqëruar për veprime të dhunshme gjatë protestës së të shtunës në Tiranë.

Kthjellime dhe vranësira të herë pas-hershme dominojnë të gjithë territorin gjatë orëve të para të ditës.

Tension dhe përplasje edhe në ambientet e drejtorisë së Policisë së Tiranës.

Protesta e sotme e organizuar nga opozita e bashkuar ka marrë vëmendjen e të gjithëve, e ndërsa disa nga fotot e shkrepura në atë 5 orësh

Protesta e sotme e opozitës së bashkuar solli 16 të lënduar, mes tyre protestues, efektivë të policisë por edhe gazetarë, e ndërsa po ash

Përshkallëzimi i situatës gjatë protestës së opozitës në Tiranë është pasqyruar menjëherë nga Associated Press që flet për një konfrontim

Gjatë protestës së opozitës, një numër i konsiderueshëm gazetarësh, protestuesish dhe punonjës të policisë mbetën të lënduar.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka përshëndetur efektivët e policisë që u angazhuan për mbarëvajtjen e protest