Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Në maj pritet të përfundojnë punimet për infrastrukturën e lagjes së re në Spitallë (FOTO)

03/03/2021 - 20:33

Brenda muajit maj pritet të përfundojë ndërtimi i rrjetit rrugor dhe infrastrukturës urbane në Spitallë, ku do të ndërtohet lagjja e re për të pastrehët e tërmetit.

Investimi me vlerë rreth 365 milionë lekë të reja realizohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, ndërsa punimet po realizohen nga bashkimi i operatorëve ekonomikë PE-VLA-KU shpk & PE-VLA-KU dega Kosovë & BIBA-X shpk.

Nga muaji shkurt kur është hapur kantieri i ndërtimit dhe deri në muajin maj do të realizohen punimet në infrastrukturë, ndërsa më pas pritet që të nisin punimet për ndërtimin e godinave 4 katëshe, të cilat do të financohen nga qeveria e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Më 14 shkurt, kryeministri Rama njoftoi në rrjete sociale se do të niste puna në kantierin e lagjes së re, ku pritet të sistemohen 1728 familje të mbetura të pastreha nga tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit.

Kjo zonë e re ndërtimi, që zë një sipërfaqe prej 190 ha, është aktualisht në pjesën më të madhe të saj tokë djerrë, aty ku më parë ekzistonin vaskat e peshkut.

Në zonën përreth që shërben si fazë “tranzit” dhe lidhje me zonën aktuale të banimit ndodhen 102 banesa individuale 2 katëshe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është shqetësuar nga titujt e mediave pas një interviste të saj lidhur me zgjedhjet në Shqipëri.

Për ambasadoren e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, “blerja e votës është krim”.

Ditën e nesërme (e mërkurë), në orën 12.00, Këshilli Bashkiak Durrës do të zhvillojë një mbledhje jashtë radhe, ku në rendin e ditës janë

Dy persona janë shpallur në kërkim nga policia e Kurbinit pas konfliktit të ndodhur sot në qendër të Mamurrasit, ku mbetën të plagosur dy

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 5 persona nga COVID-19, ndërsa janë raportuar 234 raste të rej

Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka deklaruar në komisionin e Ekonomisë së kryeministri Edi Rama ka meritë të veçantë për sigu

Komandohet kryetarja e Njësisë Administrative nr.6 në Bashkinë Durrës.

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë "arrest me burg" për Erion Petin dhe Klaudio Xibrakun, administratorë të kompanisë, në konte