Në një muaj, 87 milion lekë ‘largohen’ në drejtim të paditur në Durrës

12/01/2019 - 22:18

Dy grabitje dhe një tjetër e mbetur në tentativë kanë ndodhur në harkun kohor të një muaji në Durrës.

Më 14 dhjetor 2018, 3 persona të maskuar dhe të armatosur grabisnin para një banke të nivelit të dytë në Shkozet 75 milion lekë, xhiro ditore e drejtorisë së Patentave, që punonjësit e policisë private po i dërgonin në bankë. Tre personat u larguan me një automjet në drejtim të Shijakut. Pas hekurave ndodhen vetëm dy punonjës të policisë private, ndërsa për grabitësit deri më tani nuk dihet asgjë.

Më 27 dhjetor 2018, tentohet të grabitet bankomati i një banke në qendër të Shijakut. Grabitësit përdorën sende të forta për grabitjen, por policia njoftoi se nuk mundën ta realizonin vjedhjen e parave. Grabitësit u larguan në drejtim të paditur dhe deri më tani policia nuk ka asnjë të arrestuar për ngjarjen.

Mbrëmjen e sotme, 12 janar 2019, një biznesmen në Shkozet grabitet nga tre persona të maskuar si policë. I marrin 10 mijë euro, madje dhe djalin, të cilin fatmirësisht e lëshojnë pak km më tutje. Policia ndodhet në vendngjarje dhe po merr në pyetje biznesmenin dhe familjarët e tij për të zbardhur ngjarjen. Sërish grabitësit largohen në drejtim të paditur dhe policia ka nisur punën për identifikimin dhe kapjen e tyre.

Tre ngjarje të rënda, rreth 87 milion lekë të vjetra të grabitura në total, vetëm dy policë privatë pas hekurave, asnjë grabitës i ndaluar. E gjithë kjo në harkun e vetëm një muaji në qytetin bregdetar.

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtori i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit Ledion Lako bën të ditur se të mërkurën, më 26 qershor 2019, nisi lundrimin anija turistike “

Këshilli i Evropës konfirmon vendimin e tij për të mos dërguar vëzhgues për votimet e 30 qershorit ne Shqiperi.

Në Durrës ka nisur sot lundrimi i anijes së parë turistike, Happy Regina, duke shtuar kapacitetet për turistët, të cilët vizitojnë Shqipë

Ditën e sotme, ministri i Brendshëm dhe njëherasi edhe zv.kryeministri i Italisë, Matteo Salvini ka folur sërish sot lidhur me emigracion

EU reporter, platforma e lajmeve multimediale europiane me bazë në Bruksel, ka publikuar një artikull në lidhje me zgjedhjet lokale të 30

Këshilli i Evropës (KiE) anuloi të mërkurën, në momentin e fundit, dërgimin në Shqipëri të delegacionit nga Kongresi i Autoriteteve Lokal

Më 26 qershor 2019, në Drejtorinë e Përgjithshme Detare (DPD) mbërriti kontrata e nënshkruar me Bankën Boterore (BB) për financimin e pro

Që nga anëtarësimi i Shqipërisë në NATO 10 vjet më parë, trupat shqiptarë dërgohen vazhdimisht me mision jashtë vendit.