Në një muaj, 87 milion lekë ‘largohen’ në drejtim të paditur në Durrës

12/01/2019 - 22:18

Dy grabitje dhe një tjetër e mbetur në tentativë kanë ndodhur në harkun kohor të një muaji në Durrës.

Më 14 dhjetor 2018, 3 persona të maskuar dhe të armatosur grabisnin para një banke të nivelit të dytë në Shkozet 75 milion lekë, xhiro ditore e drejtorisë së Patentave, që punonjësit e policisë private po i dërgonin në bankë. Tre personat u larguan me një automjet në drejtim të Shijakut. Pas hekurave ndodhen vetëm dy punonjës të policisë private, ndërsa për grabitësit deri më tani nuk dihet asgjë.

Më 27 dhjetor 2018, tentohet të grabitet bankomati i një banke në qendër të Shijakut. Grabitësit përdorën sende të forta për grabitjen, por policia njoftoi se nuk mundën ta realizonin vjedhjen e parave. Grabitësit u larguan në drejtim të paditur dhe deri më tani policia nuk ka asnjë të arrestuar për ngjarjen.

Mbrëmjen e sotme, 12 janar 2019, një biznesmen në Shkozet grabitet nga tre persona të maskuar si policë. I marrin 10 mijë euro, madje dhe djalin, të cilin fatmirësisht e lëshojnë pak km më tutje. Policia ndodhet në vendngjarje dhe po merr në pyetje biznesmenin dhe familjarët e tij për të zbardhur ngjarjen. Sërish grabitësit largohen në drejtim të paditur dhe policia ka nisur punën për identifikimin dhe kapjen e tyre.

Tre ngjarje të rënda, rreth 87 milion lekë të vjetra të grabitura në total, vetëm dy policë privatë pas hekurave, asnjë grabitës i ndaluar. E gjithë kjo në harkun e vetëm një muaji në qytetin bregdetar.

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Majlinda Bregu është kthyer në Tiranë.

Komisioni i BE për Punët e Jashtme (AFET) dhe Liritë Civile, Drejtësisë dhe Punët e Brendshme (LIBE) kritikuan Shqipërinë dhe vendet e tj

Komisioneri për zgjerim në Bashkimin Evropian, Johannës Hahn ka zhvilluar një takim me ambasadorin e BE në Shqipëri, Luigi Soreca.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të mblidhet ditën e nesërme në orën 10:00 për të çelur garën për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm

Një tjetër denoncim nga qyteti i Durrësit, ku përmes një videoje tregohet se si po shkatërrohet historia dhe trashëgimia kulturore e një

Ministria e Brendshme e quan akt terrorist shpërthimin me tritol në një shtyllë të tensionit të lartë në Fushë-Krujë.

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri i është bashkuar thirrjes së KQZ-së, drejtuar partive politike, për dorëzimin e propozimeve për emrat e an

Gjykata e Apelit në Tiranë nuk ka pranuar ankimimin e studentëve, të cilët qëlluan me vezë kryeministrin Edi Rama në vitin 2015.

Gjyqtari i Gjykatës së Apelit Vlorës, Skënder Damini, i cili ishte njëri prej tre anëtarëve të trupës gjykuese që dha aprovimin e uljes s

Katër rrugë të qytetit të Durrësit, pritet të rikonstruktohen së shpejti.