Në Tiranë ra suvaja, por ja çfarë ndodh në një nga shkollat e Durrësit (FOTO)

12/02/2018 - 20:39

   Paraditen e sotme, shkëputja e një pjese të suvasë së tavanit në një klasë të shkollës 9-vjeçare ‘Osman Myderizi’ në kryeqytet la të lënduar mësuesen Elbarina Toshkollari.

Fatmirësisht mësuesja mori lëndime të lehta, por ngjarja e sotme është dëshmi e kushteve të vështira në të cilat zhvillohen orët mësimore në shumë shkolla të Shqipërisë, madje edhe tek ato të rikonstruktuara së fundmi.

Duke marrë shkas nga ngjarja e sotme në Tiranë, DurrësLajm po publikon disa nga fotot e shkrepura gjatë një vizite të përfaqësuesve të Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare në shkollën e mesme “Leonik Tomeo”.

Më shumë sesa nisma “Edukimi përmes kulturës” që zhvillohej disa ditë më parë në një nga klasat e kësaj shkolle të mesme, tërheq vëmendjen suvaja e njërës prej faqeve të murit dhe një pjese të tavanit.

Ato që në sfond mund të duken si harta gjeografike apo historike, janë në të vërtetë “hartat” e lagështirës, që ka krijuar një ambient aspak të përshtatshëm për zhvillimin e orëve të mësimit.

Pa dashur të bëjmë “Kasandrën” (parashikuese e famshme e lashtësisë), publikimi i këtyre fotove mund të sjellë në vëmendjen e autoriteteve ndërhyrjen që duhet realizuar nëpër klasa, për t’i kthyer ato në ambiente të përshtatshme për zhvillimin e orëve të mësimit.

Në nëntor të vitit të kaluar, në shkollën 9-vjeçare "Vesel Brama" në fshatin Kurcaj të njësisë administrative Nikël, në rrethin e Krujës u ndërpre mësimi, pasi gjatë orës së pushimit, në klasa të ndryshme, ranë copa suvaje, aq sa mësuesit kujtuan se po binte tërmet.

Fati qe në anën e nxënësve, të cilët nuk ndodheshin nëpër klasa në momentin kur ndodhi ngjarja.

Nuk duhet pritur që ngjarjet të ndodhin, e më pas autoritetet të kujtohen se është e nevojshme ndërhyrja!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Titullarët e Arsimit nuk tërhiqen nga vendimi që kanë marrë, pavarësisht kërkesave të nxënësve dhe të prindërve të tyre.

Bizneset e deklaruara si pasive në tatime, por që në të vërtetë vazhdojnë aktivitetin do të kalojnë në vlerësim tatimor nga zyra.

Pas publikimit të përgjimeve dhe hetimeve të mega-operacionit me 44 urdhër arreste nga ku rezultoi se 4 grupe kriminale e familje të shtr

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka reaguar pas publikimit të të dhënave për operacionin “Ndëshkimi i të fortëve” të nisur që prej 20 s

Nëse ende nuk është ende në duart e policisë, Klemend Balili, bosi i drogës që i ka bërë bisht kërkimeve për më shumë se një vit e gjysmë

Ndëshkimi i të fortëve është një tjetër operacion i shrirë në vend që prej shtatorit nga policia e Shtetit, me urdhër të vetë Kryeministr

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka dhënë parashikimin e motit për 24 orët në vijim, duke paraqitur dhe të dhënat

Në dosjen voluminoze të prokurorisë për grupin kriminal që trafikonte drogë në shijak, bien në sy shuma e mëdha të parave që ata lëviznin

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë ata qytetarë të cilët janë të interesuar për marrjen e një doku

Prej kohësh, mediat holandeze kanë treguar se si emigrantët shkojnë në Moerdijk, qëndrojnë atje dhe përpiqen të fshihen nëpër kamionë që