Negociatat, Hahn: U kërkoj falje qytetarëve që nuk arritëm të binim dakort

15/10/2019 - 18:30

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian nuk kanë mundur të bien dakort për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian.

Pas përfundimit të takimit, ministrja e Jashtme e Finlandës, Tytti Tuppurainen, deklaroi se në mbledhjen e ministrave është vlerësuar se Shqipëria nuk mund të trajtohet e ndarë nga Maqedonia e Veriut.

“Vlerësuam që ndarja e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut nuk është e duhura. E vetmja gjë që mundëm të arrijmë është që KE do të kthehet mbi këtë çështje. Besojmë që KE do marrë vendim pozitiv për çështjen e integrimit për të dy vendet”, tha ministrja finlandeze.

Ndërkohë, Komisioneri për Zgjerim në largim i BE, Johanes Hahn, ka thënë se 25 vende janë shprehur pro hapjes së negociatave të të dy vendeve, ndërsa nuk janë bindur ende tri vende të tjera. Po ashtu, ai ka kërkuar falje ndaj qytetarëve shqiptarë dhe atyre të Maqedonisë së Veriut që ministrat nuk mund të merrnin një vendim në mbledhjen e sotme.

“I kërkoj falje qytetarëve të dy vendeve që nuk arritëm të binim dakord. Procesi është i bazuar në merita dhe këto dy vende i kanë realizuar kërkesat. Unë kam bërë maksimumin tim, por kam besim se do të kemi sukses në fund. 25 shtete janë në favor të hapjes së negociatave. Nuk kam asnjë indikacion që Macron do të ndryshojë qëndrim. Na duhet një sinjal politik për të dhënë dritën jeshile për nisjen e bisedimeve. Duhet të nisin përgatitjet për hapjen e bisedimeve për kapitujt e parë që janë ato të sundimit të ligjit”, tha Hahn.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme, Presidenti Ilir Meta ngjiti shkallët e prokurorisë së Tiranës me ftesë për të dëshmuar pas dorëzimit, të padisë për shpërd

Prej disa ditësh, ekspertët izraelitë janë duke inspektuar pallate dhe godina të dëmtuara në zonat e prekura nga tërmeti më 26 nëntor.

Prej disa muajsh ish-drejtori i ISKK Agron Tufa kanosej nga ithtarët e regjimit të vjetër. Ai ka kërkuar azil politik në Zvicër.

E ndërtuar vetëm 4 vite më parë, shkolla 9-vjeçare "Neim Babameto" në Durrës, me mbi 900 nxënës, është shembur sot nga fadromat e IKMT-së

Dy kontigjente me trupa nga Forcat e Armatosura u nisën sot për në Afganistan, ku për rreth 6 muaj do të shërbejnë në dy baza të ndryshme

Këshilli Bashkiak i Durrësit zhvillon sot mbledhjen tjetër emergjente, ku në rend dite janë dy pika.

Zëvendësministrja e Brendshme Rovena Voda, gjatë pasqyrimit ditor të bilancit dhe të dhënave nga puna e kryer në bashkitë e prekura nga t

Në Manzë, prej ditës së djeshme, kampi ku qëndronin familje të prekura është liruar plotësisht dhe nuk ekziston më si strukturë shërbimi

Kreu i PD-së për degën e Durrësit, Ferdinant Xhaferaj, ishte sot te banorët e prekur nga tërmeti në lagjen nr.18 në Durrës, te Fusha e Rë

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka caktuar sot gjyqtarët për mediat nga Gjykatat e Apelit, detyrë kjo në funksion të transparencës, risi e Refo