Negociatat me Shqipërinë, Juncker mbërrin në Tiranë më 25 shkurt

Postuar: 13/02/2018 - 20:53

   "Koha e konceptit të të bërit të detyrave të shtëpisë mendoj se ka përfunduar, që ne në Bruksel kërkojmë gjëra, japim detyra shtëpie dhe presim që të realizohen, jo!", tha Mogherini.

Ashtu siç zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini e tha për Ora News, ka ikur koha kur Bashkimi Evropian bënte rolin e mësuesit duke dhënë detyra shtëpie për vendet e Ballkanit. Tashmë ky proces do të jetë dypalësh.

Janë lodhur me klasën politike ballkanase, apo kanë frikën e influencave të aktorëve të tretë në rajon, kjo pak rëndësi ka. E rëndësishme është se Bashkimi Evropian do të marrë nën patronazh Ballkanin, duke bashkëpunuar me vendin që kërkon të integrohet për të arritur standardet e nevojshme, dhe kjo përmes ndihmës direkte, dhe jo me detyra shtëpie.

Strategjia e Zgjerimit e prezantuar në 6 shkurt në Parlamentin Evropian, dhe që Presidenti i Komisionit, Jean-Claude Juncker do ta prezantojë vetë nga data 25 shkurt deri në 1 mars në të 6 vendet ballkanike përmban një plan aksioni për hapat që duhet të ndërmerren për të forcuar shtetin ligjor.

Lufta kundër krimit dhe korrupsionit dhe reformimi i sistemit gjyqësor, është objektivi parësor i Bashkimit Evropian.

Pas 2 dekadash, vendet e Ballkanit kanë dështuar ta arrijnë ndërsa tashmë këto reforma do të jenë në qendër të vëmendjes, me misione këshilluese europiane që do të shtrihen në të gjitha vendet.

Krimi i organizuar nuk gjendet vetëm në Shqipëri, ai është ndërkombëtar dhe lufta kundër tij duhet të bëhet në bashkëpunim. Po ashtu edhe lufta ndaj terrorizmit, ekstremizmit të dhunshëm, siguria kufitare dhe menaxhimi i emigracionit. Për këtë, në vendin tonë dhe në të gjithë Ballkanin do të stacionohen oficerë të Europolit dhe do të shtohen ekipet e përbashkëta të hetimit.

Paralelisht, do të punohet që këto vende të jenë konkurruese me ekonomitë e Bashkimit Evropian.

Evropa do të ndërhyjë drejtpërdrejt duke zgjeruar hapësirën e investimeve në Ballkanin Perëndimor për të stimuluar investimet private. Do të rriten financimet me fokus punësimin dhe politikat sociale.

Një vëmendje e veçantë do t'i kushtohet edhe arsimit duke dyfishuar fondet e programit ERASMUS+.

Evropa do të ketë një axhendë dixhitale për Ballkanin, do të investojë në uljen e kostove të roaming dhe do të zhvilloje faqet elektronike të qeverisë dhe prokurimeve për të shmangur korrupsionin në tendera.

Në strategji thuhej qartë se Bashkimi Evropian nuk ka pse mban brenda tij konfliktet e hershme të vendeve që duan të integrohen, prandaj një zgjidhje e tyre do të ishte detyruese, por për një pajtim afatgjatë, ajo që BE programon, janë bashkëpunimi midis vendeve të rajonit në arsim, kulturë, dhe sport. Po ashtu edhe ndërlidhja e të rinjve nëpërmjet bashkëpunimit të të rinjve të rajonit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ish-drejtori i ALUIZNI-t në Durrës, Flamur Gjuzi ka humbur një njeri të dashur.

   Një tërmet ka rënë mbrëmjen e sotme, në orën 21:04 në Gjirin e Lalzit.

   Në qarkun e Durrësit, fillimi i këtij viti të ri shkollor solli edhe bashkimin e disa shkollave me qëllim eliminimin e fenomenit të kl

   Në të ardhmen, të gjitha rrugët të cilat kanë standardet e një autostrade do të jenë me pagesë.

Prej ditës së hënë, nxënësit kanë nisur vitin e ri shkollor në të gjithë Shqipërinë.

Bie kërkesa për gjykim të shkurtuar për dy kushërinjtë, Dejvi dhe Eugen Bitraj të cilët akuzohen për vrasjen e Marvi Mihalit.

Drejtoresha e Open Date Albania, Arianita Brahaj përmes një statusi në Facebook, tregon një histori kërcënimi nga një biznesmen.

Ujësjellës Kanalizime Durrës ka njoftuar sot se ditën e nesërme (datë 19.9.2018) qyteti do të vuajë mungesën e uji të pijshëm.

Barba Bala, një prej banorëvë autoktonë të Himarës, që së bashku me 4 djemtë e tij u zhvendosën nga Himara në Jalë në 1990-n, në një inte

Ambasada Amerikane në Tiranë i ka uruar rrugë të mbarë ambasadorit Donald Lu pas përfundimi të mandatit të tij në vendin tonë.