Nga Danimarka drejt Anglisë, shqiptarët qëndrojnë rreth 18 orë poshtë kamionëve

21/05/2019 - 15:17

Me dëshirën e madhe për të mbërritur në tokën e premtuar, shumë shqiptarë provojnë mënyra nga ndryshme për të ikur në Britani. E teksa rrugët për në Angli sa vijnë e po mbyllen për shkak të kontrolleve të rrepta, Danimarka është fija e shpresës për ta.

Shumë e rrezikshme por jo aq sa të pengojë shqiptarët të shkojnë në Angli, një ndër mënyrat kryesore mbetet ajo me kamion. Duke përfituar nga lëvizja e lirë, shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza në Danimarkë, si pjesë e zonës Schengen, por jo në Britani. Prandaj ata përdorin Danimarkën si “urë” për të shkuar në Angli.

Sipas mediave daneze, çdo vit tragetet dërgojnë më shumë se 20,000 kamionë në Angli, por duket se kohët e fundit në ngarkesa përfshihen dhe shqiptarë.

Prej disa muajsh porti i Esbjergut ka përjetuar rritje të trafikut nga shqiptarët, të cilët hyjnë ilegalisht në zonën e portit dhe fshihen në dhe nën kamionët që dërgohen me tragete në Britani të Madhe.

Udhëtimi për në Kanalin Anglez zgjat 18.5 orë, por kjo nuk i ndalon shqiptarët që të provojnë dhe këtë mënyrë që shihet dhe si e vetmja për ta që të arrijnë në Angli.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasade gjermane në Tiranë shprehet e tronditur për lëkundjet sizmike që tronditën vendin përgjatë fundjavës.

Gazetarja e shoqëruar mbrëmjen e djeshme në Polici, Daniela Grrica, e medias “Shekulli Online” ka reaguar pas akzuave që i janë bërë se k

Rreth 100 banorë të Durrësit kanë qëndruar në çadrat e vendosura të stadiumit “Niko Dovana”, deri rreth 01:00 të mëngjesit të sotëm.

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga altnernime kthjellimesh dhe vranësirash.

Pas tërmetit që ra mbrëmjen e së dielës në orën 22:08 dhe alarmit të rremë që u përhap për një tërmet të fuqishëm pasardhës, çka bëri që

Një tërmet i rënë rreth orës 22:08 ka rikthyer edhe një herë frikën tek qytetarët.

Ministria e Mbrojtjes u bën apel të gjithë qytetarëve që të mos mashtrohen nga lajmi që po qarkullon në disa portale, të cilat shkruajnë

Pasojat që la tërmeti i një dite më parë në Durrës, janë të shumta në disa banesa e pallate.