Nga e marta, shqiptarët nuk mund të futen në Hungari për shkak të Covid-19

12/07/2020 - 13:21

Qytetarët shqiptarë nuk mund të futen në Hungari. Ka qenë qeveria hungareze ajo që ka vendosur këtë masë në kuadër të protokolleve anti-covid.

Konkretisht asnjë qytetar i huaj nuk mund të hyjë në Hungari nga mesnata e së martës për shkak të  COVID-19 nga këto shtete:

 • – Shqipëri
 • – BiH
 • – Kosova
 • – Maqedonia e Veriut
 • – Moldavia
 • – Mali i Zi
 • – Serbia
 • – Ukrainë
 • – pothuajse në të gjitha vendet aziatike dhe afrikane

Ndërsa disa vende të tjera për t’u futur, duhet t’i nënshtrohen kontrollit mjekësor dhe karantinimit.

Një masë e tillë nuk do të merret vetëm nëse kanë bërë 2 teste negative brenda 5 ditëve.

Shtetet që do të aplikohet kjo masë janë:

 • – Bullgaria
 • – Portugalia
 • – Suedia
 • – Rumania
 • – Anglia
 • – Norvegjia
 • – Rusia
 • – Japoni
 • – Kinë
 • – SHBA.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Petrit Prifti, xhaxhai i 32-vjeçarit Silvi Priftii cili rezulton i zhdukur që nga dita e djeshme kur hyri në det për peshkim, ka dhënë de

“Nata e Bardhë”, e cila tashmë është bërë traditë për kryeqytetasit, nuk mungoi as këtë vit të vështirë për shkak të pandemisë.

Arqipeshkëvia Metropolitane Tiranë – Durrës, njofton se Imzot George Frendo është shëruar nga koronavirusi.

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2.253 testime, prej të cilave 133 janë testime janë kryer për ars

Një tjetër mjek ka humbur jetën. Është ndarë nga jeta sot në moshën 67- vjeçare mjeku pediatër nga Kavaja, Hidajet Deda.

Vijojnë kontrollet nga Policia e Durrësit për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Policia e Durrësit dhe polumbarët janë vënë kërkim të një 32-vjeçari, i cili ka humbur kontaktet që nga dita e djeshme kur hyri në det pë

Shqipëria përkujton sot 76-vjetorin e çlirimit nga pushtuesit nazifashistë në Luftën e Dytë Botërore.

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot të vranët dhe me reshje në të gjithë terr

Shqiptarët renditen të dytët në Itali sa i përket numrit të punëtorëve të rregullt e që kontribuojnë në sigurimet shoqërore.