Nis aksioni në Plazhin e Durrësit, largohen shezllonet pa leje (VIDEO)

11/07/2019 - 12:15

Grupi Task-Forcë i ngritur në Prefekturën e Durrësit ka nisur sot inspektimin e të gjithë vijës bregdetare me qëllim verifikimin e kushteve të plazheve që frekuentojnë pushuesit.

Bazuar në vendimin e këshillit të ministrave, në përbërje të grupit Task-Forcë janë përfaqësues të Policisë Bashkiake, Policisë së Rendit, Inspektoriatit Ndërtimor, Shëndetit Publik dhe Ndërmarrjes së Shërbimeve Komunale.

Aksioni ka nisur tek Ura e Dajlanit dhe do të shtrihet deri në kufi me plazhin e Golemit, i cili është pjesë e bashkisë Kavajë. Gjatë ditës së sotme inspektorët e Policisë Bashkiake kanë vendosur tabelat për përcaktuimin e vendeve për plazhe publike dhe në plazhin e madh të Durrësit do të jenë 6 të tillë.

Pushuesit kërkojnë marrjen e masave për të mos lejuar shitësit ambulantë që tregtojnë produkte të ndryshme ushqimore, pasi ato janë të pakontrolluara, ndërsa shtojnë se duhen krijuar më shumë hapësira mes çadrave. Grupi i Task-Forcës do të funksionojë gjatë gjithë sezonit turistik dhe ka për detyrë shtrimin e kontrolleve të vazhdueshme  për zbatimin e distancës nga bregu në vendosjen e çadrave, zbatimin e raportit të hapsirave plazh publik e privat sipas hartës së miratuar nga bashkia, zbatimin e kushteve higjeno sanitare, moslejimin në plazhe të shitësve ambulantë si dhe kontrollin mbi gjenerimin e zhurmave dhe vendbazimet e mjeteve sportive ujore.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

OSHEE me anë të një njoftimi për mediat shprehet se nesër datë 14 tetor do të ketë stakime në disa linja.

Policia ka shoqëruar në komisariat ish-deputetin demokrat Klevis Balliu.

Protesta e banorëve të Unazës së Re ka shkaktuar radhë të gjata trafiku në hyrje të autostradës Durrës-Tiranë.

Ish-drejtuesi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj do të përballet të hënën më 14 tetor me Komisionin e Pavarur të Kualif

Banorët e Unazës së Re kanë nisur protestën e paralajmëruar më herët sot.

Biznesmeni i naftës Frident Kuqi është nën hetim nga Prokuroria e Tiranës për akuzat “Heqje të paligjshme të lirisë” dhe “Keqtrajtim pers

Bledar Toçi, shefit të sigurisë së brendshme të burgut të Durrësit, iu komunikua masa e sigurisë “arrest me burg” për vrasje me dashje.

Gjykata e Kavajës ka dhënë masën 'arrest me burg', për Bledar Toçin, Shefin e Sigurisë së Brendshme në burgun e Durrësit.

Bernard Toçi, vëllai i policit që mbeti i plagosur pas ngjarjes së rëndë që ndodhi në Kavajë, ku u vra një person, është lënë pas hekurav