Niset kontigjenti VI shqiptar në Afganistan, në lot vajzat misionare

26/06/2019 - 12:09

Që nga anëtarësimi i Shqipërisë në NATO 10 vjet më parë, trupat shqiptarë dërgohen vazhdimisht me mision jashtë vendit.

Ditën e sotme, kontingjenti VI shqiptar nga batalioni i II i këmbësorisë është nisur për në Afganistan për të vijuar angazhimin e vendit tonë në misionin e NATOS-S, Resolute Support.

Kështu ka bërë me dije ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka. Në një deklaratë të fundit, ministrja tregon se në kontingjentn e radhës, bëjnë pjesë edhe dy vajza.

Ajo ç'ka mund të themi me siguri është, se të tilla misione përjetohen gjithmonë nga familjarët. E kështu edhe në këtë ditë nuk munguan lotët e përshëndetjes nga ana e partnerëve dhe të afërmve të misionarëve shqiptarë, gjë që na e vërtetojnë edhe fotot më poshtë.

Ndërkaq, mësohet se këta trupa do shërbejnë për rreth 6 muaj në "Camp Arena" nën komandën e aleatëve italianë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banorët e bllokut të pallatave në rrugën "Aleksandër Goga" pranë gjykatës, kanë marrë zgjidhje për furnizimin me ujë të pijshëm.

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar lirimin nga detyra të ambasadorit të Shqipërisë në Turqi, Gent Gazheli.

Ashtu si Gjermania dhe Austria në parim ka mbështetur propozimin francez për zgjerimin e BE-së, por me kusht që kjo të mos vonojë çeljen

Në rrugën Tiranë-Elbasan vijon kontrolli me radar nga Policia Rrugore.

Vijon operacioni policor i koduar “RODONI”,  për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e korrupsionit dhe falsifikimit të dokumente

Pas rreth 90 minutash, pak më parë ka mbaruar takimi i Presidentit Ilir Meta me aleatët e opozitës jashtë parlamentit.

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime dhe vrnaësira të herë pas hershme gjatë paradites.

Tre anëtarët e këshillit të Autoritetit të Mediave Audiovizive kanë votuar kundër  kalimit në Kuvend të projektligjit “Për shërbimet e me

Pas vendimit të presidentit Ilir Meta, i cili i dërgoi një letër Zyrës së Asamblesë Parlamentare të OSBE në Kopenhagen, asaj në Tiranë dh

Burime të rezervuara tregojnë se përveç ambasadorit të OSBE, Bern Borchardt, i cili u shpall person non grata prej Presidentit Meta, mëso