Një jetë në portin e Durrësit, specialisti Petraq Tane rrëfen ndryshimet e portit në kujtimet e tij

26/10/2020 - 18:10

Specialisti i Portit të Durrësit Petraq Tane, feston 65-vjetorin e lindjes.

Pas këtij stacioni të rëndësishëm të moshës dhe të punës, për disa dekada radhazi, ai do të pushojë dhe do t’i gëzohet pensionit.

Në zyrën e Monitorimit të Kontratave Konçesionare ku punon prej  6 vjetësh, Petraqi ka përgatitur të gjitha dosjet e materialeve dhe tani po i bën gati për dorëzim. 

Përballë tij një foto e muzgut në port rikthen në kujtesë Bigën Lundruese. 

Sapo përfundoi studimet në Universitetin e Tiranës ai u emërua si ekonomist në Ndërmarrjen e Import –Eksportit. 

“Ishte viti 1978 dhe unë vija çdo ditë në port "– kujton Petraqi mes të tjerave, edhe shkarkimet e makinerive të mëdha me bigën lundruese.

Ai e quan veten me fat që edhe pas vitit 1995 punoi në dy kompani, të cilat kishin lidhje të drejtpërdrejta me portin e Durrësit.

“Porti ka ndryshuar krejtësisht "– shprehet Petraq Tane, i cili që prej 42 vjetësh, i njeh këto mjedise si shtëpinë e vet. 

Sipas tij, “infrastruktura portuale ka ndryshuar pozitivisht si nata me ditën". Nuk bëhen dot krahasime – është vlerësimi i Petraqit, që shton: “Mjafton ta shohësh portin kur vjen me traget”.

Mjaft sportiv dhe i papërtuar, 65-vjeçari që vjen çdo ditë në këmbë nga shtëpia në port, me siguri nuk do të qëndrojë në banesë kur të dalë në pension. 

“Besoj se do të ushtroj liçencën e “Vlerësuesit të Pasurive të Paluajtshme” – tregon Petraq Tane, specialisti që do të na mungojë pas një jete intensive të lidhur me portin më të madh të vendit./APD

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tjetër ditë tragjike në vendin tonë, pasi mes 9 viktimave nga koronavirusi ishte edhe një i ri nga Librazhdi. Burime për mediat mësoj

Pas përmbytjeve të shumë zonave dhe shtëpive në Shijak, për shkak të daljes nga shtrati të lumit Erzen, banorët e qytezës së vogël po për

Zbardhen të tjera përgjime të Antimafias së Katanzaros, e cila goditi pak ditë më parë një grup mafioz në Itali, ndërsa ekzekutoi 48 urdh

Situata e shkaktuar nga përmbytjet në njësinë administrative Sukth vijon të mbetet problematike.

Punonjësit e kompanisë “Aleat” pranë rajonit nr.5 në Durrës janë tronditur ditën e sotme nga shembja e tavanit të zyrës së tyre.

Gjykata e rrethit gjyqësor Durrës shpall 4 vende vakante pune. Gjykata kërkon një arkivist dhe 3 sekretarë gjyqësorë për të plotësuar sta

Prokuroria e Tiranës i ka shtrirë hetimet lidhur me rastin “Tire Alldervishi”, e cila akuzohet për mashtrim, pas denoncimit që bëri vajza

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1918 testime për raste të dyshuar për Covid

Kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana thotë se po merren masat e nevojshme për të ndihmuar familjet që janë përmbytur si pasojë e daljes

1231 qytetarë janë gjobitur në vendin tonë për mosmbajtje të maskës mbrojtëse në publik gjatë fundjavës.