Njësi superspeciale kundër të fortëve të lagjeve e rrugëve, s'ka më policë mbi 55 vjeç

30/07/2019 - 12:06

Qeveria paralajmëron ngritjen e një njësie superspeciale që do të merret me të fortët e rrugëve. Kryeministri Edi Rama, teksa po zhvillon një bashkëbisedim me gazetarët këtë të martë, deklaron se do të ketë dhe reformë të daljes në pension për policët. 

Rama tha se nuk do të ketë më policë pas moshës 55 vjeç.

"Vettingu në Policinë e Shtetit ka nisur. Nga rreth 300 grada të larta që do t'i nënshtrohen vettingut ka filluar verifikimi për 45 dosjet e para. Por tani do të avancojmë me aktin normativ me të gjitha pagesat jashtë orarit për Policinë e Shtetit. Jemi përgatitur dhe tanimë do të aprovojmë një reformë të domosdoshme për uljen e moshës mesatare në Policinë e Shtetit duke dhënë një mundësi daljeje për të gjithë punonjësit e policisë nga 55 në 65 vjeç. Nuk mund të ketë në trupën aktive të policisë punonjës mbi 55 vjeç, është e pakuptimtë. Por nga ana tjetër rrugëdalja duhet të jetë financiarisht kuptimplotë dhe nga pikëpamja e modaliteteve plotësisht e arsyeshme dhe ne kemi zgjidhur këtë në bashkëpunim me strukturat drejtuese të Policisë së Shtetit.

Është bërë gati një njësi speciale, superspeciale do të thosha unë, e cila do të hyjë shumë shpejt në aktivitet pasi është trajnuar intensivisht me një trup elitë të përzgjedhur dhe që do të merret ekskluzivisht me të gjithë të fortët e rrugëve, të lagjeve ose qyteteve. Ajo që kam anonçuar disa kohë më parë dhe që do të jetë pjesë e presionit intensiv që do të shkojë në rritje nga ana e Policisë së Shteti kundër këtyre tipave që nëse do të vendosin të qëndrojnë në Shqipëri duhet të përgatiten për tu fshehur në vrima që do të jenë shumë të ngushta përndryshe nuk do kenë mundësi të marrin frymë", tha Rama.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga mësues fiskulture në zotërues minierash, drejtues partie e më pas kryetar bashkie.

Banorët e një pallati shumëkatësh të dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit kanë kërkuar pasditen e sotme një ballafaqim me përfaqësuesi

“Të dhënat e  raportit të Indeksit Global të Hendekut Gjinor të Forumit Ekonomik Botëror të vitit 2020, tregojnë që për vitin 2019 Shqipë

Gazetari investigativ, Artan Hoxha u shpreh se që nga momenti kur paralajmëroi videon e kryebashkiakut duke konsumuar kokainë në një ambj

Qeveria do të akordojë një bonus prej 250 000 lekësh përveç pagës për të gjithë ata mjekë, të cilët do të japin shërbimet e tyre në spita

Ministria e Arsimit ka vendosur të zëvendësojë ditët e bëra pushim në shkollat e Tiranës, Durrësit, Vorës, Kurbinit, Shijakut, Krujës, Le

Ka mbërritur sot në Shqipëri ambasadorja e re e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim.

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE ka raguar pas protestës së sotme në Povelcë të Fierit, e mbështetur edhe nga dega

Detaje të reja janë zbardhur për Noel Dishi, 29-vjeç i cili është shpallur në kërkim për vrasjen e Vilson Tafçiut dy ditë më parë.

Ky ishte një ndër objektivat e Policisë së Shtetit në vitin 2013, që në njëfarë mënyre edhe u arrit, duke reklamuar përballë publikut një