Njësi superspeciale kundër të fortëve të lagjeve e rrugëve, s'ka më policë mbi 55 vjeç

30/07/2019 - 12:06

Qeveria paralajmëron ngritjen e një njësie superspeciale që do të merret me të fortët e rrugëve. Kryeministri Edi Rama, teksa po zhvillon një bashkëbisedim me gazetarët këtë të martë, deklaron se do të ketë dhe reformë të daljes në pension për policët. 

Rama tha se nuk do të ketë më policë pas moshës 55 vjeç.

"Vettingu në Policinë e Shtetit ka nisur. Nga rreth 300 grada të larta që do t'i nënshtrohen vettingut ka filluar verifikimi për 45 dosjet e para. Por tani do të avancojmë me aktin normativ me të gjitha pagesat jashtë orarit për Policinë e Shtetit. Jemi përgatitur dhe tanimë do të aprovojmë një reformë të domosdoshme për uljen e moshës mesatare në Policinë e Shtetit duke dhënë një mundësi daljeje për të gjithë punonjësit e policisë nga 55 në 65 vjeç. Nuk mund të ketë në trupën aktive të policisë punonjës mbi 55 vjeç, është e pakuptimtë. Por nga ana tjetër rrugëdalja duhet të jetë financiarisht kuptimplotë dhe nga pikëpamja e modaliteteve plotësisht e arsyeshme dhe ne kemi zgjidhur këtë në bashkëpunim me strukturat drejtuese të Policisë së Shtetit.

Është bërë gati një njësi speciale, superspeciale do të thosha unë, e cila do të hyjë shumë shpejt në aktivitet pasi është trajnuar intensivisht me një trup elitë të përzgjedhur dhe që do të merret ekskluzivisht me të gjithë të fortët e rrugëve, të lagjeve ose qyteteve. Ajo që kam anonçuar disa kohë më parë dhe që do të jetë pjesë e presionit intensiv që do të shkojë në rritje nga ana e Policisë së Shteti kundër këtyre tipave që nëse do të vendosin të qëndrojnë në Shqipëri duhet të përgatiten për tu fshehur në vrima që do të jenë shumë të ngushta përndryshe nuk do kenë mundësi të marrin frymë", tha Rama.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deri më tani nga lëkundjet e forta janë regjistruar 26 viktima dhe mbi 800 të plagosur, për shkak të shembjes apo dëmtimit të ndërtesave.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Aktivistët e qendrës “Durrësi Aktiv” kanë protestuar mesditën e sotme në sheshin “Pranvera” në Durrës ku prej disa javësh zona i është në

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka reaguar pas akuzave të bëra nga kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha se është fasadë e Edi Ramës dhe

Ekspertja e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini, foli në rubrikën “Opinion”, në News24, për situatën e rëndë të krijuar në vend

31-vjeçari Fetur Zani është lënë në burg nga Gjykata e Tiranës.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, i shoqëruar nga drejtuesit e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, mbrëmjen e

Vëllai i ish-presidentit Bujar Nishani, Ilir Nishani, makina e të cilit shpërtheu në flakë mëngjesin e sotëm në një ndër rrugët më të fre