Notre Dame në flakë, DRKK Durrës: Ngjarje tragjike për trashëgiminë kulturore

15/04/2019 - 20:56

Vëmendja e të gjithë botës është përqendruar këto orët e fundit tek zjarri i madh që ka përfshirë katedralen e famshme Notre Dame të Parisit.

Mediat kryesore ndërkombëtare po raportojnë për ngjarjen, ndërkohë që nuk kanë munguar edhe mesazhet plot dhimbje jo vetëm të zyrtarëve të lartë francezë, por edhe atyre botërorë.

Për këtë ngjarje të rëndë, që rrezikon të shkatërrojë katedralen më të famshme në botë, ka reaguar edhe Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare në Durrës.

“Katedralja ikonë e Notre Dame po zhduket mes flakëve! Ngjarje tragjike për trashëgiminë kulturore, për gjithë qytetërimin! Jemi pranë atyre që po luftojnë me flakët dhe lutemi për Notre Dame!”,- shkruhet në postimin në Facebook të DRKK-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku nuk ka marrë pjesë sot në Kuvend për analizën vjetore edhe pse ka qenë e para në rendin

Më shumë se dy muaj pas super-grabitjes së 9 prillit në pistën e aeroportit të Rinasit, policia, me vendim gjykate, konfiskon rreth 1,5 m

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka sekuestruar 44.5 tonë ushqime për asgjësim, ndërsa ka gjobitur edhe biznesin përkatës.

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është thirrur sot në orën 09:30 për t'u paraqitur në prokurori sa i përket hetimit për lobimin në SHBA.

Alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare dominojnë deri në mesditë në të gjithë shqipërinë.

Jo vetëm bregdeti i Durrësit por edhe objektet historike dhe arkeologjike janë shumë të vizituar në këtë sezon veror.

Pak javë pasi tronditi politikën shqiptare nga publikimi i 6 përgjimeve ku përfshiheshin Vangjush Dako dhe zyrtarë të tjerë të PS-së me k

Gjykata e Elbasanit ka vendosur të lirojë nga qelitë e paraburgimit anëtaren e Autoritetit të Mediave Audiovizive, Suela Musta.

Gazetarja nga Durrësi, Klodjana Haxhiaj ka denoncuar sot përmes një statusi në Facebook, abuzimet e fermerëve me produktet e stinës.