“Nuk do lejojmë të fillojnë punimet” Thirret protesta e radhës te teatri

22/05/2020 - 19:30

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar ka thirrur sot një tjetër protestë në orën 19:30.

Në një njoftim në Facebook, ata shkruajnë se trualli i teatrit po rrethohet për të nisur punimet për ndërtimin e godinës së re.

“Vepra u krye dhe sot kanë filluar të mbulojnë skenën e krimit duke rrethuar pronën e Teatrit Kombëtar! Nuk do të lejojmë të fillojnë punimet! Duam Drejtësi për shkatërrimin e Teatrit dhe dhunimin e demokracisë!”- shkruan Aleanca duke postuar edhe njoftimin për protestën në hyrje të pedonales në orën 19:30.

Në orët e para të mëngjesit të 17 majit, IKMT me urdhër të Bashkisë së Tiranës ka bërë shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Kjo ka nxitur një valë protestash nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit të mbështetur nga opozita e bashkuar dhe një pjesë e shoqërisë civile.

Nga ana e Bashkisë ndërkohë është pohuar se nuk ka ende një projekt përfundimtar për godinën e re të Teatrit Kombëtar.

Kjo është protesta e tretë që Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit thërret brenda kësaj jave pas asaj të ditës së hënë dhe të mërkurë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një sherr ku janë përfshirë 3 persona ka ndodhur para pak minutash në Durrës. Sipas informacioneve paraprake policore, një person ka mbet

Ish-ministri i Brendshëm, Flamur Noka është shprehur se policia e shtetit falsifikon dhe sajon raportet.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, me anë të një postimi në rrjetet sociale, ka kujtuar sërish të gjithë qytetarët se duke fil

Durrësi dhe rrethinat do të kenë kufizime të energjisë elektrike për 3 ditë për shkak të punimeve në rrjetin e transmetimit.

Ministri i mjedisit dhe turizmit Bendi Klosi gjatë një takimi me hotelieret e Vlorës ka bërë me dije se 15 nëntori do të shënojë fundin e

Me lehtësimin e masave kufizuese për lëvizjen e lirë të mjeteve dhe këmbësorëve janë rikthyer edhe rreziqet që u kanosen përdoruesve të r

Ditën e parë të javës së ardhshme, që përkon edhe me nisjen e muajit qershor, thuajse të gjitha bizneset do të jenë të hapura, madje edhe

Në një dalje për mediat, Genta Qirjako nga Instituti i Shëndetit Publik ka sqaruar në lidhje me ndërrimin e jetës së një 82-vjeçare në sp

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 225 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 15 raste pozitive.

Në qytetin e Durrësit janë disa pallate që janë shembur dhe të tjerë që presin të shemben, pasi rezultojnë me dëmtime të rënda, të shkakt