Nuk ka ankesa, lista për Prokuror të Përgjithshëm i kalon Kuvendit

20/11/2019 - 20:07

Pasi kërkoi raportin e pikëzimit të detajuar të çdo anëtari të KLP-së për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm, Arta Marku ka vendosur të mos e ankimojë vendimin.

Dita e sotme ka qenë afati i fundit kur kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm kanë patur afat për të ankimuar vendimin e KLP-së për renditjen e kandidatëve. Arta Marku dhe Fatjona Memçaj të renditura respektivisht e dyta e dhe treta në listë, nuk e kanë ankimuar vendimin.

Tashmë lista ka shkuar në Kuvend. Sipas ligjit, Kuvendi duhet të zgjedhë me 84 vota Prokurorin e Përgjithshëm brenda një afati prej 30 ditësh. Nëse kalohet ky afat atëherë zgjedhjen e bën Këshilli i Lartë i Prokurorisë.

Në listën e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm i pari u rendit Olsian Çela me me 459 pikë, ndjekur nga kryeprokurorja aktuale me mandat të përkohshëm Arta Marku me 406 pikë dhe prokurorja Fatjona Memçaj me 362 pikë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Menaxhimi i situatës pas tërmetit dhe rikthimi i aktivitetit normal në qytetin e Durrësit, ishte fokusi i takimit të zhvilluar mes Prefek

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është në Durrës ditën e sotme, ku u njoh nga afër me puën që po bën

Mblidhet sot Komiteti i Rindërtimit që u ngrit pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit.

Drejtuesit e universitetit të Durrësit janë njohur sot zyrtarisht me akt konstatimin e ekspertëve të Institutit të Ndërtimit për të treja

Pasi Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj njoftoi përmes një postimi në Facebook se  Shqipëria mori sot stafetë

Dorëhiqet drejtoresha e kabinetit në Prokurorinë e Përgjithshme, Alketa Zifla.

Ish-prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku është një ndër shqiptarët e shumtë që është prekur nga tërmeti tragjik i 26 nëntori

Vazhdon shembja e objekteve në Durrës, të cilat janë vlerësuar nga grupi i ekspertëve me risk të lartë.

“Fundjave Ndryshe” ka vendosur që të mos i bashkojë paratë e mbledhura me fondet e Komitetit të Rindërtimit që drejtohet nga qeveria.

Ndërsa të gjithë inertet e krijuara nga shembja e pallateve dhe ndërtesave të dëmtuara nga tërmeti në Durrës do të depozitohen në Porto-R