“Nuk luhet përdhunimesh!” Të rinjtë protestojnë në Durrës kundër abuzimeve me të miturit (FOTO & VIDEO)

04/06/2020 - 18:14

 “Unë zgjedh të jetoj e sigurtë”, “Në vend që t’i mësoni djemtë të mos përdhunojnë, mësojini të respektojnë”, “Nuk luhet përdhunimesh”.

Ishin këto vetëm disa nga pankartat që mbanin në duar të rinj dhe të reja të Durrësit që dolën të protestonin pasditen e sotme në sheshin kryesor të qytetit ndaj rastit më të fundit të abuzimit ndaj një 15-vjeçareje, por edhe ndaj viktimave të tjera të abuzimeve seksuale, që nga frika nuk denoncojnë përdhunuesit e tyre.

Njëra nga vajzat pjesëmarrëse deklaroi se kishte dalë në protestën e sotme “për t’i thënë stop abuzimeve seksuale që ndodhin nëpër institucione, nëpër shkolla etj”.

“Duam të ndërgjegjësojmë viktimat të denoncojnë, të tregojnë abuzimet e pësuara, sepse vetëm kështu do të mund të parandalojmë raste të tjera në të ardhmen. Vajzat dhe gratë e dhunuara nuk janë fajtore, fajtorë të vërtetë janë përdhunuesit dhe pedofilët”,- tha ajo më tej.

Në të njëjtën orë me protestën e heshtur në Durrës u zhvillua një marshim proteste në sheshin Skënderbej dhe në Kodrat e Liqenit në Tiranë.

Nëna me fëmijë, artistë, gazetarë, politikane dhe përfaqësues të shoqërisë civile marshuan për t’i thënë stop dhunës ndaj të miturve.

Protesta me moton “Për Fëmijërinë e Vjedhur” ka për qëllim reagimin e shtetit dhe forcimin e dënimit për abuzuesit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë se për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me koronavir

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, dhe deputetët e Qarkut të Durrësit, nën drejtimin e kryetares së Komisionit, znj.

Komisioni Evropian ka prezantuar vlerësimin e tij për përmbushjen e kërkesave për mekanizimin e mbajtjes së liberalizimit të vizave me Sh

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 56-vjeçarin me iniciale R.S., i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave të mitur

Sot u zhvillua mbledhja e dytë e Komitetit Rajonal për Zhvillimin e Turizmit, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut Durrës Roland Nasto, ku

COVID-19 futet në gjykatën e posaçme kundër krimit e korrupsionit duke pezulluar proceset gjyqësore për ditën e sotme, pasi ka prekur një

Ushtria shqiptare ka zhvilluar dje një operacion për pastrimin e ishullit të Sazanit nga municionet luftarake të depozituara atje ndër vi

Ambasada gjermane në Shqipëri paralajmëron qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pa

Nga 90 rastet e reja me koronavirus të identifikuar në të gjithë vendin, 15 janë regjistruar në Durrës.