Nuk respektuan masat kundër COVID-19, gjobiten dy biznese në Durrës

04/04/2020 - 13:14

Inspektorati Shëndetësor Durrës ka gjobitur sot dy subjekte në qytet pas kontrolleve për zbatimin e masave të qeverisë kundër përhapjes së COVID-19.

Mësohet se bëhet fjalë për një pikë rimbushje telefonike dhe subjekt market të cilët janë gjobitur me nga 500 mijë lekë të vjetra të dyja pasi nuk rezultuan konform rregullave.

Konkretisht:

  • Pikë rimbushje telefonike Albtelecom Sha Nipt J61824053N; shkelje e nenit 6 pika dh ligji 15/2016, masa administrative 500 000 lekë sipas Aktit Normativ nr.2 dt11.03.2020
  • Subjekti market me person fizike "Valentina Dafa" nipt K31529617V; shkelje e ligjit 7643 neni 26 pika 4.

Me urdhër të qeverisë, nga ora 13:00 e ditës së sotme deri të hënën në mëngjes në orën 05:00 gjithçka do të jetë mbyllur.

Në rrugë do të kenë akses vetëm forcat e policisë, ushtrisë, shërbimet shterërore dhe përfaqësues të kompanive mediatike ndërsa masat për shkelësit do të jenë të forta e s'do të ketë tolerime për askënd.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deri në orët e mesditës, vendi ynë do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Europa Nostra i ka drejtuar sot një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, një javë pas shembjes së Teatrit Kombëtar.

Një 12-vjeçare është larguar nga banesa e saj në lagjen nr.4 në Durrës.

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero i është përgjigjur pedagogut Erion Kristo i cili një ditë më parë tha: "Ajri të shëron?

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të

Zbardhen detaje të reja nga grabitja spektakolare në Tiranë, ku Donald Hoxha bashkë me Gentian Kanen vodhën mbi 250 milionë lekë nga maki

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e Fitër Bajramit.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar së gjatë 24 orëve janë identifikuar 9 raste të reja me COVID-19.

Ditën e martë, 26 maj, mbushen plot 6 muaj nga tërmeti i fund nëntorit të vitit të kaluar, që la pas shkatërrime të shumta në Durrës.

Ambasada Amerikane në Tiranë uron festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët myslimanë.