Nxënësit në Shijak bojkotojnë mësimin, prindërit në protestë: Shkolla jashtë standarteve

18/09/2018 - 17:08

Prej ditës së hënë, nxënësit kanë nisur vitin e ri shkollor në të gjithë Shqipërinë. Në Qarkun e Durrësit, janë 34 mijë e 900 nxënës të cilët janë ulur në bankat e shkollës.

Ndonëse në disa institucione arsimore, qofshin 9-vjeçare, qofshin të mesme është ndërhyrë në infrastrukturë, ende mbeten shkolla jashtë çdo standardi, çka i ka ngritur në protestë prindërit dhe fëmijët.

Një situatë e tillë ka ndodhur në fshatin Borake, Shijak, ku nxënësit e shkollës 9-vjeçare "Adem Sabli" kanë bojkotuar mësimin për shkak të kushteve jo të përshtatshme.

Një qytetar ka denoncuar te faqja "JOQ" rastin në fjalë, teksa tregon se edhe një vit më parë, nxënësit ishin të detyruar të udhëtonin me autobus drejt Maminasit. Ai paralajmëron një tjetër protestë ditën e nesërme, pranë bashkisë së Shijakut teksa thotë se bojktoi do të vijojë.

DENONCIMI I QYTETARIT

"Pershendetje JOQ! Ne fshatin Borake, bashkia Shijak ne shkollen 9-vjecare nuk zhvillohet mesimi per shkak se prinderit dhe nxenesit po protestojnë dhe kane bojkotuar mesimin. Godina e shkolles eshte jashtë çdo standardi dhe femijet vitin e shkuar jane detyruar te udhetojne me autobus drejt Maminasit. Askush s'don t'ja dije. Ne do vazhdojme bojkotimin.
Ervis Sfinjari
Neser do protestojme prane bashkise Shijak. Ju lutem publikojeni problemin tone."

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pjesë e përgjimeve të prokurorisë lidhur me operacionin “VOL-VO 4”, ishte dhe ish-kreu i Bandës së Durrësit Lulzim Berisha.

Dosja hetimore e mega-operacionit ‘Vol-Vo 4’, ku u goditën 4 grupe kriminale në 12 qarqe të vendit si dhe u arrestuan 27 persona për vepr

Në Shqipëri, policia tha se po vazhdon operacionet kundër grupeve kriminale dhe shkelësve të ligjit.

Titullarët e Arsimit nuk tërhiqen nga vendimi që kanë marrë, pavarësisht kërkesave të nxënësve dhe të prindërve të tyre.

Bizneset e deklaruara si pasive në tatime, por që në të vërtetë vazhdojnë aktivitetin do të kalojnë në vlerësim tatimor nga zyra.

Pas publikimit të përgjimeve dhe hetimeve të mega-operacionit me 44 urdhër arreste nga ku rezultoi se 4 grupe kriminale e familje të shtr

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka reaguar pas publikimit të të dhënave për operacionin “Ndëshkimi i të fortëve” të nisur që prej 20 s

Nëse ende nuk është ende në duart e policisë, Klemend Balili, bosi i drogës që i ka bërë bisht kërkimeve për më shumë se një vit e gjysmë

Ndëshkimi i të fortëve është një tjetër operacion i shrirë në vend që prej shtatorit nga policia e Shtetit, me urdhër të vetë Kryeministr

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka dhënë parashikimin e motit për 24 orët në vijim, duke paraqitur dhe të dhënat