Operacioni dhe arrestimi spektakolar i 4 grabitësve të Rinasit (FOTO & VIDEO)

14/02/2017 - 20:31

Një aksion si asnjëherë më parë, në një bashkëpunim ndërmjet FNSH-së dhe forcave speciale RENEA solli sot arrestimin në kohë rekord të 4 prej 6 autorëve të grabitjes së 3.2 milionë dollarëve në Qafë-Kashar.

Në pranga u vunë:

Fation Xhyliu , 33 vjec, lindur në Lushnje banues në Tiranë, ish punonjës  në Shpsf “Rogat”

Ditjon Memlika, 31 vjec, lindur në Tepelene dhe banues ne Tiranë, ish efektiv në forcat ushtarake

Neim Avdulaj, 28 vjec, lindur në Vlorë dhe banues  në Tiranë, ish ushtar profesionist në forcat ushtarake te Zallherrit.

Ernest Kupa, me banim në Krujë, me biznes privat.

Ndërkohë Policia vijon aksionin edhe për kapjen e dy autorëve të tjerë, të identifikuar dhe të shpallur tashmë në kërkim. Operacioni i policisë, nisi rreth pasdites, ku u monitorua dhe u vu në “shtetrrethim” e gjithë zona nga Preza e deri në Vorë, ku dyshohej se fshiheshin autorët.

Policia ka publikuar edhe pamjet e këtij superaksioni, ku duken të gjitha masat e marra nga policia e deri në arrestimin e autorëve. Policia ka zbuluar edhe një pjesë të shumës së parave, që siç tregohet në video, u gjet në shtëpitë e autorëve, teksa zyrtarisht nuk dihet ende se sa është shuma e zbuluar. 

Sipas hetimeve të policisë, ky grup kriminal është i njëjti që ka kryer edhe grabitjen tjetër, po në aksin e Qafë-Kasharit më 3 Dhjetor të vitit 2015. Ndërsa ekzistojnë dyshime të forta, siç theksoi Drejtori i Policisë së Tiranës Ervin Hodaj, se autorët janë të njëjtët që kanë grabitur edhe një bankë të nivelit të dytë tek stacioni i trenit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama takoi në selinë e PS-së, shefen e Misionit të ODIHR, Adry Glover.

Kryeministri Edi Rama pritet të vijë sot në Durrës për të zhvilluar takimin përmbyllës të fushatës elektorale për bashkinë e qytetit breg

Plazhi ka nisur, por një sërë kërkesash të reja të vendosura nga Ministria e Mjedisit, që kanë të bëjnë me krijimin e hartave të reja për

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka takuar ditën e sotme kryetarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian D

Kolegji Zgjedhor shqyrton sot kërkesën e Idajet Beqirit, kreut të Partisë Uniteti Kombëtar i cili kërkon shfuqizimin e vendimit të KQZ, i

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Drejtori i Hekurudhave në Durrës, Ani Dyrmishi është thirrur Prokurorinë e Krimeve të Rënda për dosjen “339”, një pjesë e përgjimeve të s

Drejtori i burgut të Reçit, Gëzim Selimi është dorëhequr nga posti ditën e sotme.

Mbytet një pushues i moshës rreth 60 vjeç pranë Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme në Durrës.

Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë ka reaguar ashpër lidhur me takimet e fundit elektorale të socialistëve, të zhvilluara brenda amb