Paketa e tretë ekonomike, Ahmetaj tregon kur parashikohet

07/05/2020 - 22:54

Një paketë e tretë financiare po diskutohet nga qeveria, për t’u injektuar në ekonominë e vendit dhe për të ndihmuar rimëkëmbjen e saj për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19. I pyetur në studion e emisionit “Opinion”, ministri Arben Ahmetaj, u shpreh se kjo paketë do të jetë e ndryshme tipologjikisht nga dy paketat e para të aplikuara në vend.

“Paketa e tretë është e rimëkëmbjes ekonomike, me injektim në sektor. Investime publike dhe private, kujdes në shtyllën sociale, por nuk do të ketë paketa të tipologjisë 1 dhe 2. Po diskutohet instrumenti i tretë i garancisë për të ndihmuar prodhimin dhe turizmin”, tha Ahmetaj ndërsa pohoi se kjo paketë parashikohet diku në fund të muajit qershor dhe është një plan ekonomik që godet objektivat deri në 2025.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta ditën e sotme detari Kostandin Lepri, një mjeshtër i njohur i Kantierit Detar.

Dritan Dajti ka rezultuar pozitiv me COVID-19 është transportuar me urgjencë nga burgu i Bradasheshit në ambientet e spitalit të burgut t

3800 familje të mbetura pa shtëpi nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 ende nuk kanë marrë bonusin e qirasë për muajin janar.

Ditën e enjte, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak Durrës pritet të miratohet pika 7 e rendit të ditës, që lidhet me privatizimin e shërbim

Mesditën e së enjtes do të zhvillohet me mjetet e kominikimit elektronik mbledhja e radhës e Këshillit Bashkiak Durrës.

Ditën e sotme, Gjykata Kushtetuese ka dhënë vendimin e parë pas tre vitesh mungesë. Kushtetuesja vendosi rrëzimin e kërkesës së gjyqtarëv

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat anti

Policia e Tiranës është duke vijuar punën me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

Një tërmet ka lëkundur ditën e sotme Shqipërinë.