"Pallatet nuk janë kontrolluar si duhet", banorët e Sukthit në protestë: Ku t'i çojmë kalamajtë?! (VIDEO)

24/01/2020 - 15:48

Banorët e njësisë administrative Sukth kanë protestuar sot për mosverifikimin e objekteve të dëmtuara prej tërmetit nga ana e ekspertëve.

Të mbështetur edhe nga drejtues të Partisë Demokratike dega Durrës, banorët ankohen se janë harruar nga pushteti lokal e qendror si dhe kanë mbetur mes katër rrugëve, pa shtëpi dhe pa bonus qiraje.

"Qeveria, shteti nuk ka ardh të na shohë. Një muaj e gjysmë kemi qëndruar në hotel, pastaj na thanë dilni jashtë se ka dalë bonusi i qirasë. As bonus qiraje asnjë gjë. Qeveritarët vijnë vetëm kur janë zgjedhjet, i blejnë votat.", thotë një banor.

Kryetari i PD-së së Durrësit, Ferdinand Xhaferraj akuzoi qeverinë dhe bashkinë e Durrësit për braktisjen dhe papërgjegjshmërinë që kanë treguar për qytetarët.

"Qeveria jo vetëm që nuk ka filluar të punojë por akoma nuk perceptuar se çfarë pune ka për të bërë", thotë ai.

Sipas Xhaferrajt, opozita, Partia Demokratike ka bërë atë duhet të bëjë çdo opozitë serioze dhe e përgjegjshme që nga dita e parë. "Më kryesorja, jemi gjendur pranë qytetarëve, në fshat dhe qytet dhe njëkohësisht i kemi sygjeruar qeverisë se çfarë duhet të bëjë."

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-ministri i PS-së dhe ish-deputeti i kësaj partie në Shkodër në vitet 1982 - 1991, Ahmet Osja është ndarë nga jeta në moshën 80- vjeça

Ambasada shqiptare në Itali ka reaguar në lidhje me shpërthimin e Coronavirusit.

Mediat ndërkombëtare i kanë bërë jehonë nismës së ndërmarrë nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i cili ka ftuar qytetarët që të bashk

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme.

Në një reagim për mediat, Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të shmangin informacionet e rreme që në këto momente p

Një person në Shkodër i cili ishte arrestuar pasi po drejtonte makinën në gjendje të dehur ka tentuar që të largohet edhe nga komisariati

Paraditen e sotme në sheshin “Liria” të qytetit është zhvilluar aktiviteti “Një hap për Durrësin”. 

Naftëtarëve të Ballshit, të ciltë mbajtën sot një marshim në rrugët e qytetit lidhur me mungesën e rrogave të tyre, i janë bashkuar edhe

Gjykata e Tiranës pritet të japë sot masat e sigurisë për 33 nga 115 të arrestuarit në kuadër të operacionit "Fati i lojrave". 24 të tjer