Paralajmërohet një tjetër aksion për lirimin e hapësirave publike në Durrës (VIDEO)

17/09/2019 - 12:42

Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit Durrës po planifikon një aksion tjetër për lirimin e hapësirave publike në qytet.

Këtë herë fokusi i IMT-së është përqendruar te dy lulishtet në krah të Muzeut të Dëshmorëve dhe te lulishtja në hyrje të Durrësit, në lagjen nr.17, të zëna nga dhjetëra lokale prej vitesh.

Pak ditë më parë, tek 40 lokalet që funksionojnë në këto zona është dërguar një njoftim zyrtar, ku i kërkohet pronarëve të këtyre subjekteve, që deri më datë 20 të dorëzojnë pranë këtij inspektoriati të gjithë dokumentacionin përkatës.

Kreu i IMT-së, Ardian Halili, bën të ditur për DurrësLajm se gjatë këtyre ditëve ata po presin nga pronarët e lokaleve dokumentet që faktojnë lejen për zënien e hapësirave publike. Nëse një dokumentacion i tillë nuk disponohet prej tyre apo nuk dorëzohet pranë inspektoriatit brenda afatit 10-ditor të parashikuar me ligj, më pas do të planifikohet ndërhyrja për lirimin e hapësirave publike, të zëna në mënyrë të paligjshme.

Afati i fundit për dorëzimin e dokumentacionit është data 21 shtator, ora 09.00. Pas kësaj faze, Inspektoriati do të planifikojë në një datë tjetër ndërhyrjen në terren në të dy zonat, ku ka një përqendrim të madh lokalesh. Kujtojmë se tek lulishtja në hyrje të Durrësit është ndërhyrë pak vite më parë për lirimin e saj nga ndërhyrjet abuzive të pronarëve të lokaleve, por pak javë pas aksionit hapësirat publike janë zënë sërish.

Aksionet e IMT-së gjatë muajit shtator janë në vazhdën e ndërhyrjeve që bashkia e Durrësit me institucionet në varësi po kryen për lirimin e të gjitha hapësirave publike të zëna në mënyrë të paligjshme.

Kreu i IMT-së Durrës thekson se aksioni për heqjen e 70 kioskave në të gjithë Durrësin është drejt fazës së përmbylljes dhe më datë 20 shtator është planifikuar një tjetër ndërhyrje tek Pallati i Sportit “Ramazan Njala” dhe tek Muzeu i Dëshmorëve. Në përfundim të aksionit, nuk do të ketë më asnjë kioskë të ngritur pa leje në qytetin bregdetar.

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Shërbimit Infektiv, Najada Çomo i është përgjigjur shefit të kardiologjisë Edvin Prifti, i cili u shpreh se vendi ynë nuk ka kus

Në sheshin “Liria” në Durrës vijojnë përgatitjet për maratonën sensibilizuese të ditës së diel, “Një hap për Durrësin”.

Klubi i qytetit të Peshkopisë, Korabi, i ka shprehur ngushëllimet familjarëve të kryebashkiakut të Rogozhinës Haxhi Memolla për ndarjen n

Përpara Ministrisë së arsimit, ekipi i Qëndresës Qytetare, zhvilloi një protestë kreative në formën e ekspozitës. Njëra pas tjetrës u ren

Është ndarë nga jeta kryetari i Bashkisë së Rrogozhinës, Haxhi Memolla. 

Lista me personat që duhet të justifikojnë pasurinë, për të cilët ka dyshime se forta se është vënë përmes aktivitetit kriminal nuk i kan

Edvin Prifti, shefi i shërbimit të Kardiokirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë, ka ngritur alarmin se në QSUT nuk mund t

Bashkia e Durrësit njofton të gjithë qytetarët se të dielën (nesër) më 23.02.2020 do të zhvillohet aktiviteti “Një hap për Durrësin”, pra

Dy rastet e vdekjeve nga koronavirusi në shtetin fqinj përtej Adriatikut, kanë alarmuar jo pak edhe shqiptarët, të cilët sëmundjen vdekje

Bashkia e Durrësit njofton se ka filluar këtë të premte, lëvrimin e këstit të dytë të bonusit të qirasë.