Pas 1 janarit nuk do të lejohet importi i makinave më të vjetra se 10 vjet

22/09/2018 - 16:57

Nga 1 janari i vitit 2019 nuk do të lejohet importimi i makinave të përdorura mbi 10 vjet prodhim.

Ky është projektvendimi më i ri i prezantuar nga ministri i Turizmit Blendi Klosi në një takim me grupet e interesit në Ditën pa Makina.

Klosi u shpreh se së shpejti do të prezantohet në qeveri një vendimmarrje për të bllokuar makinat, të cilat janë në një moshë më të madhe sesa 10 vjet, dhe ky vendim do të vendoset pas 1 janarit të 2019-s.

Ministri theksoi se nuk do të kërkojë heqjen e makinave që janë sot në qarkullim, por do të kërkojë kufizimin e futjes së makinave të reja të përdorura më të vjetra se 10 vjet, ndërsa për makinat e patarguara që janë aktualisht në Shqipëri do të lihet një afat 5-mujor që të regjistrohen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pjesë e përgjimeve të prokurorisë lidhur me operacionin “VOL-VO 4”, ishte dhe ish-kreu i Bandës së Durrësit Lulzim Berisha.

Dosja hetimore e mega-operacionit ‘Vol-Vo 4’, ku u goditën 4 grupe kriminale në 12 qarqe të vendit si dhe u arrestuan 27 persona për vepr

Në Shqipëri, policia tha se po vazhdon operacionet kundër grupeve kriminale dhe shkelësve të ligjit.

Titullarët e Arsimit nuk tërhiqen nga vendimi që kanë marrë, pavarësisht kërkesave të nxënësve dhe të prindërve të tyre.

Bizneset e deklaruara si pasive në tatime, por që në të vërtetë vazhdojnë aktivitetin do të kalojnë në vlerësim tatimor nga zyra.

Pas publikimit të përgjimeve dhe hetimeve të mega-operacionit me 44 urdhër arreste nga ku rezultoi se 4 grupe kriminale e familje të shtr

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka reaguar pas publikimit të të dhënave për operacionin “Ndëshkimi i të fortëve” të nisur që prej 20 s

Nëse ende nuk është ende në duart e policisë, Klemend Balili, bosi i drogës që i ka bërë bisht kërkimeve për më shumë se një vit e gjysmë

Ndëshkimi i të fortëve është një tjetër operacion i shrirë në vend që prej shtatorit nga policia e Shtetit, me urdhër të vetë Kryeministr

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka dhënë parashikimin e motit për 24 orët në vijim, duke paraqitur dhe të dhënat