Pas 1 janarit nuk do të lejohet importi i makinave më të vjetra se 10 vjet

22/09/2018 - 16:57

Nga 1 janari i vitit 2019 nuk do të lejohet importimi i makinave të përdorura mbi 10 vjet prodhim.

Ky është projektvendimi më i ri i prezantuar nga ministri i Turizmit Blendi Klosi në një takim me grupet e interesit në Ditën pa Makina.

Klosi u shpreh se së shpejti do të prezantohet në qeveri një vendimmarrje për të bllokuar makinat, të cilat janë në një moshë më të madhe sesa 10 vjet, dhe ky vendim do të vendoset pas 1 janarit të 2019-s.

Ministri theksoi se nuk do të kërkojë heqjen e makinave që janë sot në qarkullim, por do të kërkojë kufizimin e futjes së makinave të reja të përdorura më të vjetra se 10 vjet, ndërsa për makinat e patarguara që janë aktualisht në Shqipëri do të lihet një afat 5-mujor që të regjistrohen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekipi drejtues i UK Durrës kryesuar nga administratori Spartak Kovaçi priti sot në një takim zyrtar ekipin drejtues të sektorit të ujit,

Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca, ka reaguar në lidhje me progres raportin e Këshillit të Evropës, që bëri me dije se Shqipëria

Për shkak të punimeve në rrjet, ditën e enjte disa zona në kryeqytet do të mbeten pa energji elektrike.

Në kuadër të sezonit turistik 2019, Prefekti i Qarkut Durrës Roland Nasto ka zhvilluar mëngjesin e sotëm takim me të gjithë përfaqësuesit

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto, së bashku me kreun e Policisë Bashkiake Vasip Çopa kanë inspektuar në terren zbatimin e planit të

Lajme të këqija vijnë nga Luksemburgu për negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Tre ditë para protestës së opozitës, ambasada amerikane në Tiranë i ka bërë thirrje të gjithë shtetasve të saj që ndodhen në Shqipëri të

Studimet sizmiologjike e mjedisore, të bëra nga firma ndërtuese për zbatimin e projektit të lejes ndërtimore të 4 objekteve 5-katëshe në

Ndërtimi i katër pallateve në zonën e Kodër Vilës në Durrës, ka sjellë edhe përplasjen e radhës midis specialistëve të fushës dhe bashkis

Valbona Sakollari, kandidatja e Bindjes Demokratike për bashkinë e Durrësit vjen me një program elektoral që synon të përmirësojë kushtet