Pas kritikave të Ramës, ALUIZNI Durrës punë me orare të tejzgjatura, ja prioritetet (VIDEO)

Postuar: 12/07/2018 - 14:32

Pas kritikave të kryeministrit Edi Rama në zyrën e ALUIZNI-t në Durrës, punonjësit e saj po punojnë me orare të zgjatura. Por për t’i ardhur në ndihmë  emigrantëve të cilët duan të kryejnë procedurat pranë zyrave të ALUIZNI-t në qytetin e Durrësit, po punohet edhe në ditët e pushimit. Kryerja e procedurave të legalizimit për të gjitha banesat e personave që jetojnë në emigrim është në fokus të kësaj agjencie. Emigrantët duket se do të jenë fokusi në këtë periudhë .

Drejtori i ALUIZNI-t Durrës, Arben Isaku, bëri me dije se kërkesat e tyre po merren parasysh duke u bërë edhe përshpejtimi i praktikave  që nga matjet në terrren e  deri te procedimi final i dosjes.

Por ajo e cila vështirëson më së shumti punën e tyre janë problemet e mprehta me të cilat shumica  e emigrantëve hasen duke filluar me ndarjen e trashëgimisë apo edhe lënia në afat të tejzgjatur procedurat.

Procesi i legalizimeve për emigrantët është i përshpejtuar dhe sipas kreut të ALUZINI-t Durrës, përfundon brenda pak kohe. Teksa thekson se puna po ecën me ritme shumë të mira, Isaku shton se problemi i vetëm për ALUIZNI-n Durrës mbetet bllokimi i zonës arkeologjike A dhe B. Mbi 10 mijë objekte informale janë ndërtuar në 25 vitet e fundit në Zonat A dhe B të qytetit të Durrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për ditën e sotme, e diel 23 shtator 2018, moti në vendin tonë parashikohet se do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Një tjetër incident ka ndodhur me kompaninë ajrore ”Blu Panorama”.  Report Tv dhe Shqiptarja.com zbulojnë se një pilot i kësaj kompanie ë

Për të gjithë ata që janë në dileme se ku ta kalojnë këtë fundjavë, bëjnë mirë të shijojnë rrezet e ngrohta të diellit, duke u kredhur pë

Të hënën e 24 shtatorit mbi 1000 trupa ushtarakë dhe britanikë do të zbresin në sheshin “Nënë Tereza”.

Nga 1 janari i vitit 2019 nuk do të lejohet importimi i makinave të përdorura mbi 10 vjet prodhim.

Vënia në pranga e grupit kriminal “Bajri” prej 11 personash ka sjellë dhe reagimin e ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi S

Klientë të ndryshëm e kishin denoncuar si fakt te komisioni për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, i cili bëri

Policia e Shtetit ka publikuar momentet nga ndërhyrja për arrestimin e bandës së “Bajrit”, që u finalizua me kapjen e 11 personave.

“Forca e Ligjit” në veprim, shkatërrohet grupi “Bajri”, 11 në pranga e 2 në kërkim.