Pas përmbytjeve, Shijaku mbetet pa ujë. Arbana: Po ndihmojmë banorët duke shpërndarë ujë me bote (FOTO)

25/01/2021 - 20:45

Pas përmbytjeve të shumë zonave dhe shtëpive në Shijak, për shkak të daljes nga shtrati të lumit Erzen, banorët e qytezës së vogël po përballen me një tjetër vështirësi.

Dëmtimi i një tubacioni që furnizon Shijakun me ujë të pijshëm ka lënë pa këtë mjet jetik qindra banorë.

Por, sipas kryebashkiakut Elton Arbana, ekipet në terren kanë ofruar zgjidhje për banorët e mbetur pa ujë.

Falë bashkëpunimit me Ujësjellësin e Durrësit, depozitat e përbashkëta të pallateve po furnizohen me bote, ndërsa po punohet për zgjidhjen sa më shpejt të problematikës së krijuar në depon e Shilores.

“Si pasojë e dëmtimit të një tubacioni që furnizon me ujë të pijshëm qytetin e Shijakut ka pasur ndërprerje të furnizimit me ujë.

Bashkia Shijak në bashkëpunim me ujësjellësin e Durrësit po ndihmon banorët duke i shpërndarë ujë me bote.

Në të gjitha pallatet e rikonstruktuara që kanë depo të përbashkët po u vijmë në ndihmë banorëve duke i furnizuar me ujë.

Ndërkohë që po punohet në depon e Shilores për zgjidhjen sa më të shpejtë të problemit.”,- shkruan Arbana.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqipëria vijon të shënojë shifra të larta të infektimeve nga Covid 19, ndërsa i lartë mbetet edhe numri i fataliteteve.

Avokatja e njohur në Durrës, Luljeta Petani, përmes një statusi në rrjete sociale ka kritikuar mënyrën sesi forcat politike janë përfshir

Të gjesh vend parkimi në Durrës, shpesh kthehet në mision shumë të vështirë.

Pas Greqisë, edhe Ministria e Jashtme Shqitpare njofton masa të reja anti-Covid në Pikën Kufitare të Kakavijës.

Mjeku Tritan Kalo ka bërë disa vlerësime në lidhje me mënyrën se si po menaxhohet pandemia e koronavirusit në vend.

Arqipeshkvi i Shkodrës, Angelo Massafra, është infektuar me koronavirus.

Ministria e Brendshme njofton qytetarët se të gjitha zyrat e aplikimit për ID karta dhe pasaporta biometrike do të jenë të hapura edhe so

Pas largimit të leshterikëve nga vija bregdetare e plazhit të Durrësit, aksioni është përqendruar në shëtitoren “Taulantia”.

Gjatë pjesës së parë të ditës së kësaj të shtune, kthjellimet mbeten mbizotëruese në territor.

Dy vëllezër nga Mati kanë ndërruar jetë në një kohë jo më të gjatë se 24 orë.