Pas rikonstruksionit, shkolla e mesme në Durrës gati për vitin e ri shkollor (VIDEO)

01/09/2019 - 20:53

16 shtatori shënon fillimin e vitit të ri mësimor. Ndërkohë në shkollën e mesme të përgjithshme "Leonik Tomeo" vijon puna për rikonstruksionin e plotë të godinës. Drejtuesi i këtij institucioni arsimor, Tomorr Agalliu, konfirmon se në datën e përcaktuar për nisjen e proçesit mësimor, mjedisi do të jetë gati për të mirëpritur nxënësit. 

280 është numri i nxënësve, që do të ndjekin klasën e dhjetë, pranë këtij institucioni arsimor, i përcaktuar nga regjistrimet paraprake, ndërsa kërkesat janë në rritje thotë drejtori Agalliu. 

Ndërsa numri i përgjithshëm i nxënësve, për vitin mësimor 2019-2020 në këtë shkollë do të jetë mbi 900.

55 është numri i mësuesve, të cilëve do t'i bashkohen edhe 25 praktikantë. Ky vit mësimor nuk pritet të sjellë risi, përsa i përket strukturës shpjegon z. Agalliu. 

Shkolla e mesme Leonik Tomeo është një nga 7 institucionet arsimore të këtij lloji në qytetin bregdetar. 

13 është numri i përgjithshëm i tyre në juridiksionin e bashkisë Durrës.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas përplasjes së dy trageteve në portin e Durrësit, ka ardhur reagimi i Drejtorisë së Përgjithshme Detare.

Nis rimorkimi i tragetit të linjës Durrës - Ankona për të bërë të mundur nisjen e udhëtimit të tij drejt Italisë.

Dy tragete janë përplasur në portin e Durrësit. Ngjarja mësohet se ka ndodhur vetëm pak minuta më parë.

Mëngjesin e sotëm, veliera “Tiara”, me 4 turistë në bord, kishte ngecur në bregdetin e Durrësit, në afërsi të Sfinksit.

Në mes të panikut dhe frikës së qytetarëve, që vrapuan për të blerë maska dhe dizenfektues për koronavirusin, kryeinspektorja e Inspektor

Tërmeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar shkaktoi pasoja shumë të rënda në Durrës, qyteti më i goditur nga fatkeqësia natyrore.

Gradualisht mbi vendin tonë po depërtojnë masat ajrore të paqëndrueshme, të shoqëruara me erë hera-herës të vrullshme më e theksuar përgj

Policia e Shtetit ka ndërmarrë një aksion në të gjithë vendin për kontrollin e serave, tuneleve, reparteve ushtarake, zonave pyjore me që

Qytetarët në Durrës shprehen të habitur për ngjarjen e rëndë që ndodhi sot në qytet ku 63-vjeçari Rruzhdi Tasuni vrau bashkëshorten Hajdi