Pas rikonstruksionit, shkolla e mesme në Durrës gati për vitin e ri shkollor (VIDEO)

01/09/2019 - 20:53

16 shtatori shënon fillimin e vitit të ri mësimor. Ndërkohë në shkollën e mesme të përgjithshme "Leonik Tomeo" vijon puna për rikonstruksionin e plotë të godinës. Drejtuesi i këtij institucioni arsimor, Tomorr Agalliu, konfirmon se në datën e përcaktuar për nisjen e proçesit mësimor, mjedisi do të jetë gati për të mirëpritur nxënësit. 

280 është numri i nxënësve, që do të ndjekin klasën e dhjetë, pranë këtij institucioni arsimor, i përcaktuar nga regjistrimet paraprake, ndërsa kërkesat janë në rritje thotë drejtori Agalliu. 

Ndërsa numri i përgjithshëm i nxënësve, për vitin mësimor 2019-2020 në këtë shkollë do të jetë mbi 900.

55 është numri i mësuesve, të cilëve do t'i bashkohen edhe 25 praktikantë. Ky vit mësimor nuk pritet të sjellë risi, përsa i përket strukturës shpjegon z. Agalliu. 

Shkolla e mesme Leonik Tomeo është një nga 7 institucionet arsimore të këtij lloji në qytetin bregdetar. 

13 është numri i përgjithshëm i tyre në juridiksionin e bashkisë Durrës.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një postimi në Facebook, Ambasada amerikane ka publikuar me anë të një videoje, emrat e zyrtarëve të lartë dhe ish-zyrtarëve të sh

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot i kthjellët me alternime vranësirash, por që mundësitë për reshje shiu janë të pakta.

Teksa qeveria ka ndërmarrë një sërë angazhimesh për projekte të Partneritetit Publik privat (PPP), Kontrolli i Lartë i Shtetit (KLSH) ka

Ministri i Drejtësisë në Kosovë Abelard Tahiri ka qenë në një lidhje direkte me emisionin “Open” të Eni Vasilit në Top Channel dhe ka fol

Më në fund, do të asgjësohet fusha e plehrave në ish-kënetën e Durrësit, vjen kështu lajmi i mirë për banorët e qytetit nr.

Parlamenti Evropian pritet që në 24 tetor të votojë një rezolutë  për negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, flet për herë të parë për aksidentin e djeshëm në autostradën Tiranë-Durrës, ku makina me të c

Mbrëmjen e së shtunës vëllai i deputetes së Partië Socialiste, Blerina Gjylameti, Elton Macolli humbi jetën në një aksident automolistik

Ky është momenti i përplasjes fatale të makinës së 37-vjeçarit Elton Macolli, vëllai i deputetes socialiste Blerina Gjylameti, me një kam

Tashmë edhe Kepi i Rodonit është dhënë me koncesion, madje bukuritë e paprekura të natyrës duket se do ti nënshtrohen ndërhyrjeve.