Pas votimit të rezolutës, Presidenca: Ilir Meta ka vendosur që data e zgjedhjeve do të…

13/06/2019 - 17:15

Pasi Kuvendi miratoi me 100 vota pro Rezolutën kundër Presidentit Meta, këshilltarët e tij, nga Presidenca kanë mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme. Sipas këshilltarëve të Metës, Kuvendi do të duhej të kishte reflektuar sot, ndërsa shtojnë se “retorika toksike”, sipas tyre nuk i ndihmon krizës.

Këshilltari i tij, Bledar Dervishaj, ka sqaruar edhe njëherë vendimin për shfuqizimin e dekretit për zgjedhjet e 30 qershorit, duke theksuar se ky akt është marrë bazuar në argumente Kushtetues.

“Ne emër të presidentit: Presidenti vlerëson se retorika nuk i shpërben as paqes dhe as zgjidhjes së krizës.

Ai thekson edhe një herë se dekreti i presidentit për shfuqizimit për dekretin  te dates se zgjedhjeve, është akt i marrë në mbështetje me dispozitat kushtetuese. Ky akt është marrë bazuar tërësisht argumente kushtetues, është në fuqi dhe i detyrueshëm për zbatim nga të gjithë.

Askush vec gjykatës kushtetuese nuk mund ta vlerësojë kushtetutshmërinë apo antikushtetutshmërisë.

Presidenti ripërsërit edhe një herë vendimin e tij, se është marrë me përgjegjshmëri të plotë, për të shmangur një konflikt destabilizues, me pasoja për jetën e qytetarëve.

Presidenti i siguron shqiptarët se ata do të votojnë përtej 30 qershorit, në një datë sa më të afër dhe në një situatë sa më të qetë.

Për caktimin e kësaj date prej ditës së djeshme ai ka nisur takimet me palët”, u shpreh Bledar Dervishaj,

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bashkia e Durrësit ka publikuar emrat e fituesve të konkurseve për plotësimin e vakancave në 10 vende të lira pune, kryesisht si speciali

Deri ne datën 26 nëntor 2019 kur gjatë tërmetit që u mori jetën 51 qytetarëve dhe u shpallën te pabanueshëm qindra objekte, kjo godinë is

Specialisti civil pranë Forcës Detare në Plepa, Shefqet Kërcelli, përmes një postimi në Facebook, ka hedhur dritë mbi historinë 40-vjeçar

Mejte Shera, nëna e dy vëllezërve që vranë Abdulla Budllën, ka treguar para policisë se si një lidhje intime që ajo kishte me 71-vjeçarin

Mjeku Pëllumb Pipero gjatë një interviste televizive në abc neës, bëri të ditur se shifrta e rasteve aktive në vend duhet të jenë 2 apo 3

Ish-deputetja e LSI-së, Nora Malaj, fiton betejën dhe shërohet nga koronavirusi.

Pas reagimit zyrtar të ambasadës amerikane mbi veprimtarinë e SPAK dhe Policisë, ku theksohej se këto institucione nuk mund të shantazhoh

Ambasada amerikane në Tiranë, thotë se SPAK duhet të lejohet të bëjë punën pa kërcënime dhe kanosje, pavarësisht kush është i pandehur.

Zbardhen detaje të reja nga ngjarja makabre në Pogradec, ku Olsi Çekiçi vrau nënën e tij.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.