Pas votimit të rezolutës, Presidenca: Ilir Meta ka vendosur që data e zgjedhjeve do të…

13/06/2019 - 17:15

Pasi Kuvendi miratoi me 100 vota pro Rezolutën kundër Presidentit Meta, këshilltarët e tij, nga Presidenca kanë mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme. Sipas këshilltarëve të Metës, Kuvendi do të duhej të kishte reflektuar sot, ndërsa shtojnë se “retorika toksike”, sipas tyre nuk i ndihmon krizës.

Këshilltari i tij, Bledar Dervishaj, ka sqaruar edhe njëherë vendimin për shfuqizimin e dekretit për zgjedhjet e 30 qershorit, duke theksuar se ky akt është marrë bazuar në argumente Kushtetues.

“Ne emër të presidentit: Presidenti vlerëson se retorika nuk i shpërben as paqes dhe as zgjidhjes së krizës.

Ai thekson edhe një herë se dekreti i presidentit për shfuqizimit për dekretin  te dates se zgjedhjeve, është akt i marrë në mbështetje me dispozitat kushtetuese. Ky akt është marrë bazuar tërësisht argumente kushtetues, është në fuqi dhe i detyrueshëm për zbatim nga të gjithë.

Askush vec gjykatës kushtetuese nuk mund ta vlerësojë kushtetutshmërinë apo antikushtetutshmërisë.

Presidenti ripërsërit edhe një herë vendimin e tij, se është marrë me përgjegjshmëri të plotë, për të shmangur një konflikt destabilizues, me pasoja për jetën e qytetarëve.

Presidenti i siguron shqiptarët se ata do të votojnë përtej 30 qershorit, në një datë sa më të afër dhe në një situatë sa më të qetë.

Për caktimin e kësaj date prej ditës së djeshme ai ka nisur takimet me palët”, u shpreh Bledar Dervishaj,

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia greke ka zbardhur aktivitetin e organizatës ndërkombëtare të trafikut të kokainës, anëtarët e së cilës u arrestuan mëngjesin e së

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj thotë se ka pasur një indicie nga burgjet për lirimin e Endrit Dokles.

KLSH ka kallëzuar në Prokurori ish- drejtorin dhe dy ish- specialistë të ish- Drejtorisë së ALUIZNI-t Tirana Jug.

Vazhdon puna e Policisë Bashkiake së Durrësit në terren, për monitorimin e problemeve në shërbim të qytetarëve, për vendosjen e perimetri

Banorët e Shijakut, Katër Rrugëve dhe Xhafzotajt janë ngritur sot në protestë për infrastrukturën e rënduar të rrugës që lidh qytetin e D

Ambasada e Republikës së Shqipërisë ne Ankara bën me dije se deri tani nuk është identifikuar asnjë shtetas shqiptar i prekur nga tërmeti

Ditën mërkurë, më 29 janar 2020 pritet të mblidhet Këshilli Bashkiak Durrës.

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket

Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Popullore të Kinës, Selim Belortaja ka këshilluar shqiptarët të shtyjnë udhëtimet dhe kontaktet fiz

Paraditen e kësaj të shtune, banorët e Xhafzotaj janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së infrastrukturës.