Pedagogia nga Durrësi rrëfen pasionin për detin dhe peshkimin

13/11/2018 - 20:33

Ajo ka një lidhje shumë të fortë me detin, madje edhe profesionin e saj e ka lidhur me të. Jerina Kolitari, specialiste Peshkimi dhe Aquaculture, si dhe pedagoge në Universitetin Bujqësor të Tiranës është ndër të parat gra që ka dalë në ekspedita detare me anije kërkimore. Pedagogia nga Durrësi ishte sot e ftuar në emisionin “Rudina”, në Tv Klan për të treguar pasionin e saj për detin dhe eksplorimin e tij.

“Që në vitin 2001 unë jam specializuar për leximin e moshës së peshqve. Më parë mosha e peshqve llogaritej nga luspat, por ishte llogaritje jo e saktë. Në vitet 1995 filloi leximi përmes otolitëve që ndodhen në kokën e peshkut. Ato meren dhe shikohen në steriomikroskop dhe ruhen për vite me radhë dhe analizohen si kampionë për efekt statistikash. Për sardelen dhe açugen jetëgjatësia mund të shkojë deri në 8 vite, ndërsa blini është peshku më jetëgjatë dhe mund të jetojë deri në 100 vjet. Në Itali apo në vendet e Bashkimit Europian në periudhën e Gushtit bëhet një ndërprerje e konsumit të peshkut pasi është periudha e shtimit. Por kjo gjë në Shqipëri nuk bëhet”, tha Kolitari. /tvklan.al

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Një grup nxënësish nga shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti” në Durrës vizituan Ambasadën nëpërmjet programit Njihu me Amerikën.

Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së V

Kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, nuk ka qenë i vetmi që është marrë në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për hetimet që po

Deputeti më i ri në Kuvend, Selami Jenishehri rezulton të ketë qenë i dënuar për mashtrim.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë në pyetje kryetarin socialist të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, lidhur me hetimet që po zhvi

Cilësia e dobët e ushqimeve dhe moszbatimi i ligjit nga ana e inspektorëve të Autoritetit të Kontrollit Ushqimor kanë nxitur anëtarët e F

Ndërsa politika ‘i nxin’ faqen në arenën ndërkombëtare vendit tonë të vogël, janë qytetarët shqiptarë, ekselentë në shkollë dhe punë, që

Qyteti i Durrësit dhe zonat përreth do të kenë një furnizim më të mirë me ujë të pijshëm në sajë të ndërtimit dhe vënies në funksion të r

Në datën 20 maj në kryeqytet do të zhvillohen punime në kabina nga ora 09:00 deri në 15:00 e për rrjedhojë përgjatë këtyre orëve do të ke

Të rinjtë demokratë sulmuan me domate dhe perime të tjera Drejtorinë e AKU-së në Durrës në shenjë proteste për cilësinë e ushqimeve që po