Pedagogia nga Durrësi rrëfen pasionin për detin dhe peshkimin

13/11/2018 - 20:33

Ajo ka një lidhje shumë të fortë me detin, madje edhe profesionin e saj e ka lidhur me të. Jerina Kolitari, specialiste Peshkimi dhe Aquaculture, si dhe pedagoge në Universitetin Bujqësor të Tiranës është ndër të parat gra që ka dalë në ekspedita detare me anije kërkimore. Pedagogia nga Durrësi ishte sot e ftuar në emisionin “Rudina”, në Tv Klan për të treguar pasionin e saj për detin dhe eksplorimin e tij.

“Që në vitin 2001 unë jam specializuar për leximin e moshës së peshqve. Më parë mosha e peshqve llogaritej nga luspat, por ishte llogaritje jo e saktë. Në vitet 1995 filloi leximi përmes otolitëve që ndodhen në kokën e peshkut. Ato meren dhe shikohen në steriomikroskop dhe ruhen për vite me radhë dhe analizohen si kampionë për efekt statistikash. Për sardelen dhe açugen jetëgjatësia mund të shkojë deri në 8 vite, ndërsa blini është peshku më jetëgjatë dhe mund të jetojë deri në 100 vjet. Në Itali apo në vendet e Bashkimit Europian në periudhën e Gushtit bëhet një ndërprerje e konsumit të peshkut pasi është periudha e shtimit. Por kjo gjë në Shqipëri nuk bëhet”, tha Kolitari. /tvklan.al

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për të dytën ditë radhazi një pjesë studentësh e kanë kaluar natën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” përballë Kryeministrisë dhe disa të

Policia njoftoi të mërkurën nisjen e procedimit penal për 25 persona, për bllokim të rrugës kryesore të kryeqytetit në protestat studento

Orët e paradites janë dominuar nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të dendura duke gjeneruar reshje të dobëta shiu e dëbore.

Efektivja e Policisë, Ina Nuka, e cila mbeti e plagosur pas shpërthimit të një kapsolle në protestën e 22 nëntorit që u zhvillua para Kuv

Një tjetër protestë e madhe pritet që të përfshijë Shqipërinë.

Organizata për Sigurinë dhe Bashkëveprimin në Europë (OSBE) ka reaguar pas krijimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të

Pas krijimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor, ku u zgjodhën anëtarët e këtyre dy institucioneve, vje

Edhe pse ka studentë që nuk preken nga të gjitha problematikat që i parashtruar kryeministrit, përsëri ata mbështesin njëri-tjetrin për t

Është firmosur sot në ambientet e kompanisë OSHEE, Marrëveshja e Bashkëpunimit me USAID me objekt Asistencë Teknike për përmiresimin e pe

Janë zgjedhur sot tre anëtarët e parë të Këshillit të Lartë Gjyqësor, të cilët janë Dritan Hallunaj, Brunilda Kadi, Marcela Shehu, Medi B