Përfaqësues të WBIF, Komisionit Europian dhe BERZH, vizitë në Portin e Durrësit

24/05/2019 - 21:37

Përfaqësues të Strukturës së Investimeve për Ballkanin Perëndimor ( WBIF), Komisionit Europian dhe BERZH, kanë zhvilluar një vizitë në Portin e Durrësit, këtë të premte. Vizita vjen në kuadër të takimit tē rradhës së WBIF që u zhvillua këtë javë në Tiranë.

Të pranishmit u pritën nga kreu i Autoritetit Portual Durrës, z.Agron Tare dhe stafi i APD-së. Ndalesa e parë ishte Terminali Perëndimor dhe më pas Terminali i Trageteve (AFTO).

Një vit më parë WBIF aprovoi një grant prej 28 milion euro, me qëllim rikonstruksionin e Kalatave 1 & 2, në Terminalin Perëndimor.

Ky investim pritet që të mundësojë rritjen e kapaciteteve përpunuese të anijeve, rritjen e thellësisë së projektuar, me qëllim ankorimin e anijeve me tonazh të madh si dhe të rrisë qendrushmërinë e kalatave për mbajtjen e tonazheve të larta.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një e moshuar nga Durrësi e lënduar nga tërmeti është nisur me urgjencë drejt spitalit të Traumës në Tiranë.

Pasditen e sotme në Shqipëri ra një tërmet i fuqishëm, më i forti i 30 viteve të fundit, i cili shënoi plot 5.8 ballë. 

Ministrja Ogerta Manastirliu vizitoi të lënduarit nga tërmeti në spitalin rajonal të Durrësit.

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka në një konferencë për mediat në këto momente shprehet se lëkundjet fillestare të tërmetit do të pasohen

Pas lëkundjes së frikshme prej 5.8 ballësh që tronditi të gjithë vendin, por veçanërisht Durrësin dhe zonat përreth ku dhe ishte epiqendr

Dëmtime të shumta ka pësuar një pallat tek Shkëmbi i Kavajës, ku lëkundjet e tërmetit janë ndjerë mjaft të forta.

Rritet bilanci i personave të lënduar në Durrës nga tërmetet e frikshme të rëna pasditen e sotme.

Të tjera pallate janë krisur në Durrës. Pallatet ndodhen në lagjen nr.17, në afërsi të stacionit të trenit.

Dëme të shumta materiale janë shkaktuar nga dy lëkundjet e forta të tërmetit edhe në Shijak e Sukth.