Përgjimet e Dakos/ “Po bëjmë avokatin e mafias”, sherri Marku-Hoxha

20/05/2019 - 22:51

Në emisionin "Opinion" pati një përplasje me gazetarit Artan Hoxha dhe analistit Mark Marku, në lidhje me përgjimet e dosjes 339, ku thuhet se është i përfshirë dhe kryebashkiaku i Durrësit.

Pjesë nga debati:

Mark Marku: Edhe mediat po bëjnë avokatin e mafias

Artan Hoxha: Problemi është Edi Rama

Mark Marku: Ti e mbron…

Artan Hoxha: Unë them luhen me qindra milionë euro, ti thua me 50 euro…

Mark Marku: Ti thua luhet një kartel, karteli është problem politik

Artan Hoxha: O Mark, ti thua morra vesh për 50 euro unë them kartel. O Mark

Mark Marku: Me kë po flet?

Artan Hoxha: Unë denoncoj mafje me qindja milionë euro…

Carlo Bollino: Vonesa për të mbledhur prova të shumta për të kundërshtuar Dakon. Deri tani me sa duket prokuroria ka mbledhur ato prova. Nuk ka përgjime të tjera me sa di unë. E kanë pyetur për Avdylin, e ka pranuar që ka njohur. E ka pyetur për marrëdhënie politike. E ka pyetur nëse ishin anëtarë të PS. Ka thënë se nuk iu ka dhënë tenderë, as favore… Ka pranuar që kanë kërkuar favore, por sipas tij nuk ka pranuar.

Kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, nuk ka qenë i vetmi që është marrë në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për hetimet që po zhvillohen për zgjedhjet e vitit 2017.
Në rrëfimin e tij prej 5 orësh ditën e enjte, Vangjush Dako ka treguar si është njohur me vëllezërit Astrit dhe Altin Avdylaj, me te cilët ka folur gjatë dhe pas fushatës elektorale.

Në përgjimet e bëra publike deri tani Vangjush Dako është regjistruar vetëm një herë duke folur me Altin Avdylin, i njohur ndryshe si “Niçja”, ndërsa në një përgjim të dytë del “Niçja” dhe një tjetër person.

Përgjimet e kësaj dosje gjatë operacion “Volvo 4” çuan në shkatërrimit e 4 grupeve kriminale që merreshin me trafikun e drogës dhe tjetërsimin e pronave në bregdet. Ndërsa hetimi për blerjen e votave në Durrës u veçua në një tjetër dosje, 339/1.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme, Valbona Sako, kandidatja e PS-së që fitoi në Durrës në zgjedhjet e 30 qershorit, nuk e mori mandatin pasi gjyqtarja Mimoza

Situata politike shqiptare vijon të shqetësojë diplomacinë amerikane.

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka dhënë një informacion të ri dhe shumë të rëndësishëm për kartat e identitetit.

Komisioneri publik kërkoi shkarkimin nga detyra të kryetarit të Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori në seancën e mbajtur në Kolegjin e Po

Banka e Shqipërisë ka reaguar një ditë pas shkresës që grupi parlamentar i PS-së i dërgoi Kuvendit për shkarkimin e Arben Malajt nga anët

Në kuadër të zbatimit të planit të gjerë operacional për luftën kundër informalitetit, Inspektorati i Punës dhe Sektori

Gjykata e Durrësit nuk i ka dhënë mandatin e kryebashkiakes Valbona Sakos, e cila u shpall fituese në votimet e 30 qershorit.

Shpërthimi i bombolës së gazit në një argjendari të hënën në zonën e ish-Bllokut ishte vetëm një nga rastet e rënda që ne dëgjojmë thuajs

Sektori i Policisë Rrugore në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, bën me dije se për shkak të punimeve që po kryhen në hyrje të qyteti