Përmbytjet nga shiu, bashkia e Shijakut nis sistemimin e argjinaturës së lumit Erzen (FOTO)

10/06/2021 - 12:33

Bashkia e Shijakut ka nisur sistemimin e argjinaturës së lumit Erzen, në mënyrë që të shmangen përmbytjet nga shirat gjatë periudhës nëntor-janar.

Përmes një postimi në Facebook, kryebashkiaku Elton Arbana njofton se aktualisht po punohet në gjithë territorin e bashkisë Shijak për pastrimin e kanaleve kulluese dhe vaditëse.

"Bashkia e Shijakut po merr që tani masat për shmangien e përmbytjeve nga shirat kryesisht gjatë periudhës nëntor-janar. Po sistemojmë argjinaturën e lumit Erzen.

Po punohet në gjithë territorin e bashkisë Shijak për pastrimin e kanaleve kulluese dhe vaditëse. Vazhdojmë koordinimin me Ministrinë e Bujqësisë për zgjidhjen e problematikave me rezervuarët.

Punët që kanë ndikim të drejtpërdrejtë te mirëqënia e qytetarëve do të vazhdojnë të jenë fokusi ynë i përditshëm. Ku ka vullnet, ka zgjidhje!", shkruan Arbana.

Dalja e lumit Erzen nga shtrati ka shkaktuar jo pak përmbytje gjatë stinës së reshjeve që lam pas. Jo më larg se një ditë më parë, ishin banorët e Sukthit të cilët për "DurrësLajm" kërkonin nga autoritetet që të ndërtohet argjinatura e lumit, pasi dëmet e shkaktuara nga përmbytjet nuk mbulohen nga dëmshpërblimi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Policia kufitare italiane dhe Guardia di Financa kanë arrestuar në portin e Ankonës 5 emigratë të moshave 20 deri në 40-vjeç me kombësi e

Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Durrës është zgjedhur zv/president i Forumit Adriatiko-Jonian të Dhomave të Tregtisë.