Përurohet në Durrës këndi i lojërave për fëmijët me aftësi të kufizuara (FOTO+VIDEO)

08/02/2019 - 13:47

Kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka përurar këndin gjithëpërfshirës të lojërave për fëmijët me aftësi të kufizuara që është ndërtuar në hyrje të Durrësit.

Ky kënd lojërash është ndërtuar nga Bashkia e Durrësit në partneritet me Fondacionin  Shqiptar për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara dhe me mbështetjen e Ambasadës Gjermane në Shqipëri.

Në këtë përurim merrnin pjesë edhe Petra Schmidt atashe e sektorit ekonomik të ambasadës gjermane në Shqipëri, drejtoresha e Fondacionit Shqiptar për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara(FSHDPAK) Blerta Çani Drenofci, përfaqësues të institucioneve të pushtetit  vendor e qëndror, përfaqësues të organizatave që punojnë për çështjet e fëmijëve dhe çështjet e aftësisë së kufizuar dhe qytetarë të Durrësit.

Në fjalën e tij kryebashkiaku Dako deklaroi se Bashkia e Durrësit e ka prioritet kryesor kujdesin ndaj të gjithë personave me aftësi të kufizuar. Ndërsa drejtuesja e FSHDPAK deklaroi se ky kënd lojërash është një kënd gjithëpërfshirës për fëmijët me aftësi të kufizuar dhe për fëmijët pa aftësi të kufizuar. 

Ky kënd u realizua në përmbushje të garantimit të të drejtave për Shërbime Rekreative, Sportive të Aksesueshme e që të mund të përdoren nga gjithë  fëmijët me dhe pa aftësi të kufizuara, me qëllim garantimin e të drejtës për të luajtur e për të pushuar, përmes krijimit të një hapësire dhe lodrave të përshtatura dhe të aksesueshme për të gjithë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ish-studente në Gjirokastër edhe dy shoqet e saj, të dyshuara se hodhën në kurth djalin e një biznesmeni duke e zhvatur, pretendon se

Kryetarja e FRESSH për njësinë administrative nr.6 Rajselsa Hamza ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti automobilistik.

Zëdhënësja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Drilona Hoxha në një deklaratë për mediat ka bërë me dije të gjithë procedurën e ndjekur p

Jahti luksoz La Familia, i ndërtuar në vitin 2015, mbërriti mëngjesin e së hënës, më 15 korrik 2019, në portin e Durrësit. 

Ish-ministri i Bujqësisë nga radhët e LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar për denoncimet e fundit në media për sasinë e lartë të nitratit

Kryetarja e FRESSH-it në Njësinë nr.6 në Tiranë, Rajselda Hamza, është ndarë nga jeta në një moshë shumë të re.

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në zonën e ish-Bllokut në një dyqan.

Është shtyrë sërish seanca gjyqësore ndaj grupit "Shullazi" pasi avokatët e palës mbrojtëse të zgjedhur nga Gjyakat apo të pandehurit nuk

Pas shkarkimit të Enton Duros vetëm tre muaj pas emërimit në krye të Tatimeve, qeveria ka miratuar drejtuesin e ri të këtij institucioni