Përurohet në Durrës këndi i lojërave për fëmijët me aftësi të kufizuara (FOTO+VIDEO)

08/02/2019 - 13:47

Kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka përurar këndin gjithëpërfshirës të lojërave për fëmijët me aftësi të kufizuara që është ndërtuar në hyrje të Durrësit.

Ky kënd lojërash është ndërtuar nga Bashkia e Durrësit në partneritet me Fondacionin  Shqiptar për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara dhe me mbështetjen e Ambasadës Gjermane në Shqipëri.

Në këtë përurim merrnin pjesë edhe Petra Schmidt atashe e sektorit ekonomik të ambasadës gjermane në Shqipëri, drejtoresha e Fondacionit Shqiptar për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara(FSHDPAK) Blerta Çani Drenofci, përfaqësues të institucioneve të pushtetit  vendor e qëndror, përfaqësues të organizatave që punojnë për çështjet e fëmijëve dhe çështjet e aftësisë së kufizuar dhe qytetarë të Durrësit.

Në fjalën e tij kryebashkiaku Dako deklaroi se Bashkia e Durrësit e ka prioritet kryesor kujdesin ndaj të gjithë personave me aftësi të kufizuar. Ndërsa drejtuesja e FSHDPAK deklaroi se ky kënd lojërash është një kënd gjithëpërfshirës për fëmijët me aftësi të kufizuar dhe për fëmijët pa aftësi të kufizuar. 

Ky kënd u realizua në përmbushje të garantimit të të drejtave për Shërbime Rekreative, Sportive të Aksesueshme e që të mund të përdoren nga gjithë  fëmijët me dhe pa aftësi të kufizuara, me qëllim garantimin e të drejtës për të luajtur e për të pushuar, përmes krijimit të një hapësire dhe lodrave të përshtatura dhe të aksesueshme për të gjithë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas thirrjes së ambasadës amerikane që shtetasit amerikanë të kenë kujdes më datë 2 mars,

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri i ka bërë apel qytetarëvet të saj të bëjnë kujdes ditën e hënë kur pritet të mba

Pas lajmit për arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili, ka reaguar me një qendrim të unifikuar Profesorati i Universitetit Europia

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Twitter” pas publikimit të informacioneve nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Sh

"Black Friday" në kompaninë "Smart Center”,  ofertë speciale për të gjithë ata që duan të ndjekin kurse profesionale për punësim të sigur

Kanë sfiduar të ftohtin therrës dhe shiun për të qëndruar me orë të tëra në shenjë proteste para bashkisë së qytetit. Nuk kanë gjetur zgj