Peshku që të paralizon po shërbehet në bregdetin shqiptar (Foto)

Postuar: 21/07/2015 - 14:44

21 korrik 2015 - Një peshk helmues po shërbehet nëpër restorantet e bregdetit shqiptar. Bëhet fjalë për Lagocephalus sceleratus, peshk ekstremisht helmues, tani edhe në rrjetat e peshkatarëve ne Himarë.

Pavarësisht se peshkatarët nuk e njohin fare dhe e këshillojnë për konsum me justifikimin se "çfarë del nga deti, hahet pa problem", pas konsumimit të tij shkaktohet paralizë e muskujve, bllokohet frymëmarrja dhe ndalen të rrahurat e zemrës, shkruan gazeta ‘Express’.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ujësjellës Kanalizime Durrës vazhdon aksionin në terren për kontrollin dhe verifikimin e të gjithë abonentëve që kanë problem në lidhje m

Ministria e Infrastrukturës e Energjisë në bashkëpunim me GIZ organizuan në Durrës një konferencë në kuadër të Ditës Botërore të Ujit me

Në Bulqizë ka nisur një stuhi e fuqishme e shoqëruar me erë dhe borë. Temperaturat janë ulur ndjeshëm dhe në qytet nuk ka asnjë lëvizje.

Administrata e Trump nuk e konfirmoi por as nuk e mohoi deklaratën e shqiptarit që kandidon si guvernator në Konektikat.

Gjatë ditës së sotme, Autoriteti i Kombëtar i Ushqimit në bashkëpunim me Hetimin Tatimor dhe Sektorin e Krimit Ekonomik kanë kryer kontro

Drogë nga Shqipëria në Itali, shkatërrohet banda e trafikantëve.

Në zbatim të planit të bashkëpunimit midis Forcës Detare shqiptare dhe asaj të Turqisë, ditën e Sulltan Novruzit në portin e qytetit të D

Kapriçot e pranverës do të vijojnë gjatë gjithë marsit.

Policia gjermane përmes disa bastisjeve të mëdha ka shpartalluar një bandë e cila dyshohet të ketë bërë ndërmjetësime me pagesë të martes