Peshku që të paralizon po shërbehet në bregdetin shqiptar (Foto)

Postuar: 21/07/2015 - 14:44

21 korrik 2015 - Një peshk helmues po shërbehet nëpër restorantet e bregdetit shqiptar. Bëhet fjalë për Lagocephalus sceleratus, peshk ekstremisht helmues, tani edhe në rrjetat e peshkatarëve ne Himarë.

Pavarësisht se peshkatarët nuk e njohin fare dhe e këshillojnë për konsum me justifikimin se "çfarë del nga deti, hahet pa problem", pas konsumimit të tij shkaktohet paralizë e muskujve, bllokohet frymëmarrja dhe ndalen të rrahurat e zemrës, shkruan gazeta ‘Express’.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E ndërsa kishin mbetur vetëm 24 orë kohë që PD të plotësonte mangësitë në lista, kjo e fundit ende nuk është paraqitur në Komisionin Qend

Pritet që sezoni turistik veror të startojë me infrastrukturë të cunguar në vijën bregdetare të plazhit të Durrësit.

Ministri i Brendshëm Dritan Demiraj zhvilloi takime në Drejtoritë Vendore të Policisë në Lezhë e Shkodër.

Menjëherë pas protestes së banorëve, që kërkojnë privatizimin e ish-kabinave të plazhit, pasi jetojnë aty prej 27 vjetësh, ka ardhur reag

Moti do të jetë i qëndrueshëm gjatë gjithë kësaj jave me kthjellime dhe temperatura të larta.

32 familje, të cilat pushtuan kabinat e plazhit 27 vite më parë, janë grumbulluar sot para bashkisë së Durrësit në një protestë

“Durrës Lajm” ka zbuluar fotot e aktivistëve demokratë që përfunduan në spitalin e Durrësit me shenja si të helmimit, pas mitingut hapës

Edhe dita e hënë do të karakterizohet nga kushte të qëndrueshme të motit duke bërë që kthjellimet të jenë dominante.

Rritet numri i pacientëve që janë paraqitur për të marrë ndihmën e parë në spital, pas shenjave të helmimit që shfaqën pas inci

Gazetari Artan Hoxha ka dhënë detaje të reja në lidhje me atentatin e dyfishtë në qytetin e Vlorës ku mbeti i vdekur drejtori i