Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Plani i Përgjithshëm Vendor/ Dhoma e Tregtisë ju drejtua me propozime konkrete bashkisë dhe KB Durrës

05/03/2021 - 22:34

Paraditen e sotme, para se të niste mbledhja e Këshillit Bashkiak Durrës, në të cilën ishte parashikuar të kalonte me urgjencë për miratim Plani i Përgjithshëm Vendor, Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë ka dorëzuar pranë KB-së, disa komente për dëgjesën publike të bëra 3 ditë më parë dhe propozime për Këshillin, të cilat i janë adresuar për dijeni edhe kryebashkiakes Emiriana Sako.

Në një dokument me 4 faqe të firmosur nga kreu i saj Alban Isteri, Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Durrës, e cila kishte përfaqësuesit e saj në dëgjesën publike i ka adresuar Këshillit disa shqetësime të saj, nisur nga fakti se PPV po kalonte për miratim pas një vonese 5-vjeçare.

Sipas Dhomës, gjatë kësaj periudhe kanë ndryshuar faktorë sociale, ekonomike, demografike, natyrore si dhe urbanë që lidhen jo vetëm me cilësinë e jetës së banorëve të qytetit, por me numrin e lejeve të ndërtimit të dhëna gjatë këtyre viteve.

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Durrës thekson në dokument se këto ndryshime të kësaj periudhe 5-vjeçare nuk kanë qenë në përputhje me planin e pamiratuar, por janë zhvilluar të veçanta.

Në shkresën që “DurrësLajm” po e publikon të plotë më poshtë, Dhoma, si mbështetëse e interesave të biznesit, shtron disa pyetje në fusha të veçanta si ekonomi, territore urbane etj.

"Kush dhe ku janë nevojat e biznesit sot e në vijim për shtim të kapaciteteve për realizimin e ndërmarrjeve të reja apo për shtimin e atyre aktuale, nëse nuk njohim sa është numri i ndryshuar sot i biznesit dhe nevojës së tyre, mbase do të vijojmë të realizojmë shërbime dhe infrastruktura që nuk i shërbejnë biznesit dhe investitorëve strategjikë”,- shkruhet ndër të tjera në dokumentin që Dhoma ka dorëzuar në KB.

Në shkresë ngrihen edhe të tjera shqetësime që kanë të bëjnë me përllogaritjen e saktë të densitetit të popullsisë, lejet e ndërtimit të dhëna gjatë 6 viteve (2015-2021) etj, të cilat sipas Dhomës i cënojnë propozimet e reja për insfrastrukturën, rrjetet e kanalizimeve dhe ujësjellësit, rrugëve etj, të gjitha të projektuara në vitin 2015.

Në dokumentin e përpiluar nga Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Durrës ku janë listuar shqetësimet e saj dhe i janë adresuar Këshillit Bashkiak dhe kryebashkiakes Emiriana Sako kërkohet bashkëpunimi i këtyre autoriteteve që të merren parasysh dhe të integrohen në Planin e Pergjithshem Vendor shqetësimet e ngritura nga ky institucion, që përfaqëson interesin e komunitetit të biznesit në të gjithë territorin e bashkisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

It appears your Web browser is not configured to display PDF files. Download adobe Acrobat or click here to download the PDF file.

Click here to download the PDF file.

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2886 testime për persona të dysh

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Durrës prej mesditës së sotme.

Ditën e sotme fillon vaksinimin antiCovid për operatoret turistikë në vendin tonë.

Zgjedhjet e 25 Prillit në Shqipëri nuk do t’i zgjidhin problemet që ka vendi.

Këtë të shtunë vendi parashikohet të përfshihet nga një sistem i dendur vranësirash i cili do të gjenerojë reshje.

Covidi i ka marrë jetën ditën e sotme një ish-futbollisti të njohur.

Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë kryer 10.134 vaksinime në të gjithë vendin, ndërsa nga nisja e procesit të vaksinimit më 11 janar  n

Kompania EMAAR prezantoi pasditen e sotme projektin për portin turistik të Durrësit, një investimi që kap vlerën 2 miliardë euro.

Nga Durrësi, kryeministri Edi Rama, bashkë me biznesmenin Mohamed Alabbar janë duke prezantuar projektin për portin e ri turistik të qyte