Plazhet e Durrësit pa kulla vrojtimi! Pushuesit të shqetësuar: S'kemi siguri (VIDEO)

13/06/2019 - 13:29

Rregullorja e qeverisë për plazhet nuk po zbatohet në Durrës! Kullat e vrojtimit dhe rojet mungojnë në të gjithë gjatësinë e vijës bregdetare.

Në të gjithë gjatësinë e vijës bregdetare, 4.5 km nga Ura e Dajlanit nuk ka asnjë kullë vrojtimi. Nga sezoni i kaluar ka shpëtuar vetem një kullë, por bizneset private, hotelet e mëdha që e kanë detyrim të punësojnë rojet bregdetare e ka lënë atë bosh. 

Dy persona kanë humbur jetën në plazh në harkun e dy ditëve. Pushuesit thonë se ndjehen të rrezikuar për vete e sidomos për fëmijët.

Por institucionet nga ana tjetër edhe pse e kanë detyrim të sigurojnë zbatimin e ligjit nuk kanë ndërmarrë asnjë masë, pavarësisht paralajmërimit të prefektit të Durrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tjetër ditë tragjike në vendin tonë, pasi mes 9 viktimave nga koronavirusi ishte edhe një i ri nga Librazhdi. Burime për mediat mësoj

Pas përmbytjeve të shumë zonave dhe shtëpive në Shijak, për shkak të daljes nga shtrati të lumit Erzen, banorët e qytezës së vogël po për

Zbardhen të tjera përgjime të Antimafias së Katanzaros, e cila goditi pak ditë më parë një grup mafioz në Itali, ndërsa ekzekutoi 48 urdh

Situata e shkaktuar nga përmbytjet në njësinë administrative Sukth vijon të mbetet problematike.

Punonjësit e kompanisë “Aleat” pranë rajonit nr.5 në Durrës janë tronditur ditën e sotme nga shembja e tavanit të zyrës së tyre.

Gjykata e rrethit gjyqësor Durrës shpall 4 vende vakante pune. Gjykata kërkon një arkivist dhe 3 sekretarë gjyqësorë për të plotësuar sta

Prokuroria e Tiranës i ka shtrirë hetimet lidhur me rastin “Tire Alldervishi”, e cila akuzohet për mashtrim, pas denoncimit që bëri vajza

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1918 testime për raste të dyshuar për Covid

Kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana thotë se po merren masat e nevojshme për të ndihmuar familjet që janë përmbytur si pasojë e daljes

1231 qytetarë janë gjobitur në vendin tonë për mosmbajtje të maskës mbrojtëse në publik gjatë fundjavës.