Plazhi i Durrësit i populluar edhe në tetor (VIDEO)

14/10/2018 - 16:12

Duke përfituar nga temperaturat e larta jo të zakonshme për stinën e vjeshtës, qytetarë të shumtë iu drejtuan sot bregut të detit në Durrës. Familjarët, nën shoqërinë e njëri-tjetrit, zgjodhën plazhin tradicional për të shëtitur në këtë fundjavë pushimi. Të lodhur nga zhurmat, punët e shumta të javës, stresi i përditshëm, qytetarë të grupmoshave të ndryshme rendin drejt bregdetit, të prirur për ta shfrytëzuar në mënyra të ndryshme.

Vija bregdetare e Durrësit, ndryshe nga sa jemi mësuar ta shohim gjatë stinës së verës, të tejmbushur me pushues, përgjatë stinës së vjeshtës paraqitet krejtësisht ndryshe.

Qytetarë durrsakë, por edhe kryeqytetas, preferojnë që ditët e fundit të javës t’i kalojnë në qetësi nën zhurmën e dallgëve të detit. Të shoqëruar nga fëmijët, në të shumtën e rasteve, fundjava shërben  edhe për aktivitete fizike.

Njerëz të veshur në mënyrë sportive vrapojnë apo bëjnë edhe ushtrime të tjera të shumta fizike duke përfituar edhe nga koha e mire, e cila ka mbizotëruar gjatë muajit shtator por edhe 15 ditëshin e parë të muajit tetor.

Tashmë shumë prej qytetarëve e kanë kthyer në rutinë shëtitjen buzë detit, kryesisht pensionistët, pasi edhe koha e tyre e lirë është e bollshme. Temperaturat e larta dhe të ngrohta do të vijojnë edhe përgjatë ditëve në vazhdim, ku rreth datave 17-18 tetor pritet që temperaturat të kapin vlerën 28 gradë. Deri në fund të muajit,   sinoptikanët parashikojnë kryesisht mot të ngrohtë dhe të thatë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga Durrësi, Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural nisi sot fushatën për skemat mbështetëse nga Fondi i Programit për Bujqësinë dhe Zh

Teksa pret radhën për të marrë mandatin e tij si deputet, duket se gjërat s’kanë ecur edhe aq mirë në jetën e tij private.

Komisioneri i BE, Johannes Hahn, në një intervistë ekskluzive për DW thotë se kuadri ligjor për të drejtat e pronës në Shqipëri ka dobësi

Ujësjellës Kanalizime Durrës nisi investimin për rikonstruksionin e rrjetit të ri të ujësjellësit nga Mulliri i Bullgarit deri në hyrje t

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit  konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Korçës, Dhorina Theodhori.

Olsian Çela është kandidatura e parë që regjistrohet për garën e hapur nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për pozicionin e Prokurorit të

Shkrimtarja e njohur, Flutura Açka ka komentuar situatën politike dhe vendimin e Holandës për të rikthyer regjimin e vizave për Shqipërin

Përpjekjet e Tiranës për të avancuar çështjen e "Shqipërisë së Madhe" po komplikojnë dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit.

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të prishë mesditën e sotme me shpërthim të kontrolluar një objekt pesë katësh në qytet

Orët e para të ditës janë dominuar nga alternime kthjellimesh dhe vranësira të lehta në të gjithë vendin.