Plazhi publik në Durrës, qytetarët: S'mjafton, zgjohemi që në 5 për të vënë çadrën (VIDEO)

19/08/2019 - 14:57

"Qarku i Durrësit ka sot një hapësirë të madhe publike për të gjithë ata që duan të shfrytëzojnë plazhet. Në zbatim të Vendimit të Këshillit të Ministrave sot janë 30 mijë m² plazhe publike të lira në të gjithë qarkun, që vihen në dispozicion të banorëve dhe pushuesve".

Kështu deklaroi të shtunën ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi nga qyteti i Durrësit gjatë mbledhjes me Task Forcën.

Mirëpo, qytetarët durrsakë ankohen se hapësira e lënë për t’u shfrytëzuar si plazh publik nuk është e mjaftueshme dhe kërkojnë marrjen e masave nga bashkia.

Nga verifikimi në terren, vihet re se në plazhin e madh të Durrësit, Taska Forca që meret me mbarëvajtjen e sezonit turistik ka përcaktuar vendet për plazhe publike, por ato janë ngushtuar ndjeshëm.

Ajo që vihet re këtë vit në plazhin e Durrësit është repsektimi i distancës nga bregu i detit deri te rreshti i parë i shezlogëve, distancë më e madhe se 7 m, ashtu siç përcaktohet në vendimin e qeverisë për administrimin e plazheve.

Nga ana tjetër kullat e vrojtimit edhe këtë vit janë të pakta, pavarësisht se subjektet private detyrohen me ligj për t’i ndërtuar ato.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas thirrjes së ambasadës amerikane që shtetasit amerikanë të kenë kujdes më datë 2 mars,

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri i ka bërë apel qytetarëvet të saj të bëjnë kujdes ditën e hënë kur pritet të mba

Pas lajmit për arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili, ka reaguar me një qendrim të unifikuar Profesorati i Universitetit Europia

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Twitter” pas publikimit të informacioneve nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Sh

"Black Friday" në kompaninë "Smart Center”,  ofertë speciale për të gjithë ata që duan të ndjekin kurse profesionale për punësim të sigur

Kanë sfiduar të ftohtin therrës dhe shiun për të qëndruar me orë të tëra në shenjë proteste para bashkisë së qytetit. Nuk kanë gjetur zgj