Plazhi publik në Durrës, qytetarët: S'mjafton, zgjohemi që në 5 për të vënë çadrën (VIDEO)

19/08/2019 - 14:57

"Qarku i Durrësit ka sot një hapësirë të madhe publike për të gjithë ata që duan të shfrytëzojnë plazhet. Në zbatim të Vendimit të Këshillit të Ministrave sot janë 30 mijë m² plazhe publike të lira në të gjithë qarkun, që vihen në dispozicion të banorëve dhe pushuesve".

Kështu deklaroi të shtunën ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi nga qyteti i Durrësit gjatë mbledhjes me Task Forcën.

Mirëpo, qytetarët durrsakë ankohen se hapësira e lënë për t’u shfrytëzuar si plazh publik nuk është e mjaftueshme dhe kërkojnë marrjen e masave nga bashkia.

Nga verifikimi në terren, vihet re se në plazhin e madh të Durrësit, Taska Forca që meret me mbarëvajtjen e sezonit turistik ka përcaktuar vendet për plazhe publike, por ato janë ngushtuar ndjeshëm.

Ajo që vihet re këtë vit në plazhin e Durrësit është repsektimi i distancës nga bregu i detit deri te rreshti i parë i shezlogëve, distancë më e madhe se 7 m, ashtu siç përcaktohet në vendimin e qeverisë për administrimin e plazheve.

Nga ana tjetër kullat e vrojtimit edhe këtë vit janë të pakta, pavarësisht se subjektet private detyrohen me ligj për t’i ndërtuar ato.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb, alternime kthjellimesh dhe vranësirash do të alternojnë kushtet e motit në vendin tonë paraditen e sotme, ndërsa në pjesë

Marsida Qatja vijon të mbetet ende një çështje në diskutim për mënyrën, sesi ndodhi ngjarja në shtëpinë e saj.

Emisioni investigativ “Fiks Fare”, ka kryer një investigim tre mujor, ku është zbuluar se si zv/ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e V

Kryeministri Edi Rama duhej të merrte pjesë në ceremoninë e 10-vjetorit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit që u zhvillua mbrëmjen

Ministrat e Jashtëm të katër vendeve anëtare të BE-së, kanë bërë thirrje për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dh

Komisioni i Venecias publikoi sot opinionin e vet përfundimtar lidhur me interpretimin e vendimit të presidentit Ilir Meta për të anullua

Paraditen e së hënës, 14 tetor 2019, drejtori i përgjithshëm ekzekutiv i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare, i ka uruar mirëseardhjen

Temperaturat e larta, deri në 29 gradë, të pazakonta për muajin tetor, u kanë dhënë mundësi shumë durrsakëve, të dashuruar me detin, të v