Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

"Po mbulojnë kanalin e do na shembin banesat", banorët në Durrës në protestë: Të rishikohet projekti i rrugës, rrezikojmë të përmbytemi (VIDEO)

04/05/2021 - 14:32

Banorët e rrugës "Shkumbini" në lagjen nr.14 në Durrës janë ngritur në protestë paraditen e kësaj të marte, për të kundërshtuar projektin e rikonstruksionit të rrugës.

Sipas banorëve, me këtë projekt po bëhen abuzime pasi me zbatimin e tij, në vend që të shmangen përmbytjet, do të jenë më prezente. Kjo për shkak se firma ka nisur me mbulimin e kanalit që mbledh ujërat e zeza dhe vendosja në të e tubacioneve me diametër të ngushtë që nuk do të mund të përballojnë reshjet e shiu.

"Këtu ka qenë kanali i hapur, 8 metra i gjërë e dy metra i thellë dhe prap është mbushur me ujë dhe ka dalë në rrugë, ka ardhur te shtëpitë tona. Tani po e mbulojnë, po vendosin një tub shumë të vogël që as shkarkimet e banjove nuk i përballon ai lloj, jo më të përballojë ujërat. Është problem madhor.", shprehet një banor.

Një tjetër abuzim sipas tyre bëhet dhe me faktin që rruga do të zgjerohet duke iu shembur rrethimin apo edhe banesat ndërkohë që siç thonë banorët, gjërësia e këtij segmenti i plotëson parametrat e duhura për të bërë trotuare pa iu prekur shtëpitë.

Ata shprehen se pas 25 vitesh me mungesë infrastrukture, e priten me entuziasëm rikonstruksionin e rrugës ndërsa tani janë të detyruar të bëjnë thirrje që projekti të rishikohet.

Banorët e kësaj zone janë përmbytur jo pak herë gjatë sezonit të reshjeve, ku uji ka vërshuar brenda banesave duke iu shkaktuar dëme të mëdha. Investimet ndër vite kanë munguar dhe kanë qenë vetë qytetarët që kanë rregulluar rrugën me të ardhurat e tyre.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hiqet tenda në sheshin "Liria" në Durrës, e ngritur për procesin e vaksinimit masiv të qytetarëve për moshat +65 vjeç.

Nga raportimet e prokurorive të juridiksionit të përgjithshëm mbi veprat penale në fushën e zgjedhjeve për periudhën parazgjedhore e deri

Kërcënoi me granatë në dorë, punonjësit e policisë, me qëllim moslejimin e kontrollit të banesës dhe më pas tentoi të largohej, neutraliz

Profesor Tritan Kalo ka dhënë lajmin e mirë mëngjesin e sotëm se është regjistruar 24 orëshi i parë që në Infektiv që nuk është paraqitur

Më 11 janar, një zhurmë e fortë matrapiku dëgjohej në mes të Bulevardit Dyrrah – arteria kryesore e Durrësit, e cila e merr emrin nga top

Një ditë pasi portali "DurrësLajm" publikoi foto dhe video të situatës së krijuar në qytet për shkak të grumbujve me mbeturina, koshat e

Minatori Elton Debreshi, i cili kandidoi si i pavarur në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, tashmë i është kthyer punës në galeri, pas

Këtë të shtunë, deri në orët e mesditës territori do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare të cilat do të krijojnë mundësi për sh

Ibrahim Didani është kambisti, i cili ra pre e grabitjes sot në mbrëmje nga tre persona në Sarandë.

Autoriteti Portual Durrës shpall konkursin për 2 (dy) vende vakante prane Forcës së Sigurisë Portuale Durrës per pozicionin e punës: