Policia Bashkiake e Durrësit transporton 4 familje me probleme drejt hotelit (VIDEO+FOTO)

09/12/2019 - 10:40

Shërbimet e Policisë Bashkiake të Durrësit vazhdojnë non stop punën në këto ditë të jashtëzakonshme që prej mëngjesit të 26 nëntorit kur vendi u godit nga tërmeti shkatërrimtar, në gadishmëri të plotë dhe në zbatim edhe të detyrave të marra në Shtabin e Emergjencave të Bashkisë.

Të gjithë punonjësit e Policisë Bashkiake vijojnë punën me shërbim të përforcuar në terren për të ofruar siguri, ndihmë për komunitetin si dhe në mbështetje të masave të marra bashkë me Drejtoritë e tjera të Bashkisë për t’iu gjendur sa më pranë banorëve të prekur nga tërmeti dhe për t’i ndihmuar ata në këto ditë të vështira, duke bërë transportimin nëpër qendrat dhe hotelet e percaktuara.

Mbrëmjen e së dielës, efektivët e Bashkiakes iu kanë dhënë ndihmën e menjëhershme katër familjeve, të cilat kishin anëtarë të tyre me probleme shëndetësore.

Kreu i Policisë Bashkiake Vasip Çopa, tha për “DurrësLajm”, se u bë i mundur transferimi i tyre nga bashkia në drejtim të resortit “Fafa” te Mali i Robit, si dhe i një familjeje tjetër nga spitali i qytetit në drejtim po të këtij resorti.

E gjithë trupa e Policisë Bashkiake janë të organizuar maksimalisht duke koordinuar veprimet dhe me Shtabin e Emergjencës të ngritur nga qeveria, të cilat janë dislokuar në bashkinë Durrës.

Grupet e punës që kanë në përbërje grup inxhinierësh vendas dhe të huaj, si dhe punonjës apo inspektorë të bashkisë Durrës, janë në mbështetje të IMTV-së dhe IKMT-së për prishjet e objekteve që janë të përcaktuara.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket

Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Popullore të Kinës, Selim Belortaja ka këshilluar shqiptarët të shtyjnë udhëtimet dhe kontaktet fiz

Paraditen e kësaj të shtune, banorët e Xhafzotaj janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së infrastrukturës.

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me Noel Dishin, vrasësin e Vilson Tafçiut. Ky i fundit u vra në Astir më 20 janar.

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është rezultat i një ra

Gjykata e Sarandës ka caktuar sot masën e sigurisë “Arrest me burg” për 41-vjeçaren Elisabeta Mita, pas akuzës se dhunonte vajzën e saj 1