Policia Bashkiake në Durrës me zyra të reja, tashmë edhe një sallë operative për problematikat e qytetarëve (FOTO)

28/09/2018 - 19:55

   Janë inaguruar paraditen e kësaj të premteje zyrat e reja të Policisë Bashkiake të Durrësit. Zyrat e reja të kësaj policie janë vendosur pranë një tjetër drejtorie të rëndësishme në Durrës, asaj të Hekurudhës Shqiptare.

Në inagurimin e zyrave ka marrë pjesë edhe kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, i cili, i shoqëruar nga kreu i Policisë Bashkiake Vasip Çopa, ka inspektuar ambientet e reja.

Dako ka vlerësuar punën e kësaj policie gjatë periudhës së drejtuar nga Çopa, pasi rezultatet janë të prekshme nga të gjithë qytetarët durrsakë. Hapësira publike që prej vitesh ishin zënë nga ambulantët dhe tregtarët e bizneset i janë rikthyer durrsakëve.

Ndërkohë kreu i Policisë Bashkiake, Vasip Çopa, tha për DurrësLajm se pas inagurimit të zyrave të reja, kjo polici është një institucion i ve­çantë, në varësi të bashkisë.

“Tani mund të themi me plot gojën se kemi ngritur institucionin e Policisë Bashkiake, siç e meriton Durrësi dhe qytetarët e tij. Tani jemi më pranë qytetarëve për zgjidhjen e problemeve të tyre. Kemi ngritur edhe sallën operative, ku qytetarët mund të telefonojnë dhe të parashtrojnë problematikat që i shqetësojnë dhe që do të marrin zgjidhje nga Policia Bashkiake”,- tha Çopa.

Por ajo që e bën edhe më funksionale këtë polici është fakti se është rritur numri i efektivëve të saj. Nga 20 efektivë që ishin më parë, numri ka mbërritur në 32, ndërkohë që do të rritet edhe më tej.

“Para një jave është miratuar nga Këshilli i Ministrave projekt-struktura që kemi hartuar muaj më parë. Së shpejti, Policia Bashkiake do të ketë 80 efektivë. Do të nisim procedurat e konkurimit për 48 punonjës të tjerë. Kjo është një arritje e madhe”,- tha Çopa për DurrësLajm.

Ndërkohë, përsa i përket sezonit të vjeshtës, Çopa thekson se me mbylljen e sezonit turistik, policia bashkiake është në krye të detyrës si asnjëherë më parë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot të kthjellët.

Situatë dramatike me mbeturinat urbane në zonën e ish-Kënetës, më saktësisht në rrugën “Gjelbërimi”.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka zhvilluar një mbledhje të jashtëzakonshme me mjete të komunikimit elektronik ku janë miratuar dy vendime

Prezenca e OSBE-së rrëzon projektin e opozitës parlamentare për ndryshim të Kushtetutës, ku kërkohet rishikimi i sistemin zgjedhor në ven

Gjatë muajve të pandemisë Covid-19, porti i Durrësit nuk e ka ndalur punën për asnjë moment, por efektet e krizës janë ndjerë, në sektorë

Temperaturat e larta dhe era e fortë në zonën e plazhit duket se kanë favorizuar një vatër zjarri pranë rrethrrotullimit tek Ura e Dajlan

Pas lajmit të dhënë nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, se do të rritet numri i testeve të koronavirusit në vend ka reaguar

Këshilli Bashkiak Durrës do të miratojë pasditen e sotme një listë me 7 pallate 5-katëshe në rajonet nr.4 dhe nr.5, për të cilat Institut

Meteorologia Adiola Bami nga Meteoalb, duke folur në lidhje me parashikimin e motit për këtë javë si dhe për muajin korrik, tha se duke n

Policia e Shtetit ofron shpërblim 10 mijë euro për këdo që jep informacion për vendndodhjen e Talo Çelës, i shumëkërkuar nga autoritetet