Policia tregon se nga ka mundur të hyjë Gruevski ilegalisht në Shqipëri

16/11/2018 - 18:38

Ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski, i cili me qëllim që të shmangë vuajtjen e dënimit me burg ka kërkuar azil në Hungari, “në Shqipëri pa dyshim që ka hyrë ilegalisht”, thotë Policia e Shtetit.

Siç deklaroi zëdhënësit i policisë shqiptare Gentian Mullai për AFP-në, Gruevski në Shqipëri padyshim që kishte hyrë ilegalisht, më këmbë, që rezulton nga fakti se hyrja e tij nuk është regjistruar në asnjë vendkalim kufitar ndërmjet Maqedonisë dhe Shqipërisë.

Mullai ka thënë se “që të mos tërheqë vëmendjen, Gruevski kufirin ndërmjet dy vendeve e ka kaluar ilegalisht më këmbë, ndërsa nuk dihet nëse këtë e ka bërë në Prespë në Shqipërinë Juglindore apo në Dibër në Shqipëri Verilindore“.

Policija shqiptare dje zyrtarisht konfirmoi se Gruevski për Hungari ishte arratisur përmes territorit të Shqipërisë.

Sektori për kufi dhe emigrim pranë policisë shqiptare në kumtesën e sotme thekson se Gruevski Shqipërinë e  kishte lëshuar nëpërmjet pikës kufitare Hani i Hotit-Muriqan, në kufirin Shqipëri-Mali i Zi. Ai, sipas komunikatës, e kishte lëshuar Shqipërinë në orën 19:11,si udhëtar në një veturë me targa  CD1013A, pronë e ambasadës së Hungarisë në Tiranë.

Ishte theksuar se në të njëjtën ditë kur ish-kryeministri i Maqedonisë ishte në territorin e Shqipërisë, nuk ekzistonte urdhër-arrest nga Maqedonia ose Interpoli.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqipëria përfshihet nga ulja e temperatura deri në -10 gradë Celsius duke sjellë reshje dëbore në të gjithë territorin.

Në raportin e Entit Rregullator të Ujit për vitin 2018 ky institucion shprehet se ka ende hapësirë për rritje të cmimit të ujit në vend,

Gjykata e Tiranës ka vendosur masën e arrestit me burg për 4 persona që rezultuan deri tani në pjesën e organizatorëve të skemës mashtrue

Drejtoria e Përgjithshme Detare ka njoftuar në një postim në Facebook se bregdeti do të përfshihet nga era të forta gjatë kësaj fundjave.

Pas vendimit të një dite më parë të opozitës për të djegur mandatet, Kuvendi i është drejtuar me një kërkesë Komisionit Qendror të Zgjedh

Qytetarët e Durrësit janë të dyjëzuar, ndërsa nuk mungojnë as personat indiferentë, përsa i përket situatës së nxehtë në të cilën ndodhet

Gjykata Administrative e Apelit vendosi të enjten në dhomën e këshillimi t’i hapë rrugën përfundimit të projektit “Veliera”, duke pushuar

Një grup mbështetësish të PD-së, janë grumbullua për të pritur me protestë kryeministrin Edi Rama në Gjirokastër. 

Disa zona në Tiranë do të jenë pa energji elektrike sot, për shkak të punimeve që po bëhen për instalimin e rrjetit 20 kv në një kabinë q

Këshilli i Lartë i Prokurorisë është mbledhur për të diskutuar edhe kërkesën e grupeve parlamentare të opozitës për shkarkimin e Arta Mar