Prag fillim viti shkollor/ Bashkia e Durrësit, vëmendje të veçantë për ambientin përreth çdo shkolle (FOTO)

15/09/2019 - 14:47

Bashkia e Durrësit ka vijuar me intensitet punën për pastrimin e përditshëm të qytetit. Larja errugëve dhe trotuareve, kryhet në orët e para të mëngjesit.

Përveç pastrimit të qytetit dhe përkujdesjes së hapësirave të gjelbëra, kryebashkiakja Sako ka patur në fokus të veçantë shkollat ku gjithçka duhet të jetë gati për fillimin e vitit shkollor 2019. 

Dy ditë më parë, kryebashkiakja Sako ka zhvilluar gjithashtu një takim me drejtuesit e shkollave ku është diskutuar në lidhje me mbarëvajtjen e sezonit të ri shkollor. 

Bashkia Durrës ka punuar për infrastrukturën shkollore dhe pajisjen me bazë materiale të tyre, ndërkohë që kryebashkiakja Sako ka kërkuar përkushtimin maksimal për t’ju siguruar nxënësve kushte sa më të mira për zhvillimin e procesit mësimor. 

Po kështu vijon aksioni për përfundimin e heqjes së 70 kioskave nga shkollat e Durrësit. 

Apeli i sensibilizimit shkon për të gjithë qytetarët të cilët duhet të kontribuojnë në mbajtjen pastër të qytetit duke hedhur gjithmonë mbeturinat në vendet e caktuara me moton mbaj pastër gjej pastër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasada e SHBA iu vjen në ndihmë qytetarëve shqiptarë që duan të aplikojnë për lotarinë amerikane me këshilla herë pas here.

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Fëmijet e Qendrës së Shërbimeve Komunitare me aftësi ndryshe të shoqëruar nga prindërit e tyre vizituan një ditë më parë mjediset e Porti

Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur pen

Peter Zingraf, Ambasadori i Republikës Federale Gjermane në Tiranë, gjatë një interviste për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj nga Kakavija deklaroi se misioni i FRONTEX në Shqipëri ka vijuar punën.

Moderatorja Ola Bruko është larguar nga drejtimi i emisionit "Shqiptarët për Shqiptarët" në News 24. 

Pas publikimit nga “Le Iene” të rastit të fëmijës shqiptar Alvin Berisha, që prej 5 vitesh gjendet në një kamp të burgosurish, në Siri ka

Për këtë të shtunë, MeteoAlb parashikon se mot kryesisht i kthjellët dhe vranësira të lehta do të mbizotërojnë gjatë pjesës së parë të di

Moshapja e bisedimeve më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka sjellë edhe reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.