Prerjet e pemëve në Kodër Vilë, Oketa: Duken si nderet e fundit të atyre që do dorëzojnë postin (VIDEO)

19/06/2019 - 11:28

"Duken si ato nderet e fundit të atyre që janë bërë gati të dorëzojnë karriken". 

Kështu e ka cilësuar ish-deputeti Gazmend Oketa situatën e krijuar ditët e fundit në Kodër Vilë, ku banorët kundërshtojnë prerjen e pemëve dhe ndërtimin e 4 objekteve 5-katëshe në atë që dikur konsiderohej kurora e gjelbër e Durrësit.

"Durrësi është kthyer në fjetore dhe duke kufizuar në maksimum hapësirat që mund të rezervoheshin për  fëmijët apo moshat e treta të kalonin ndryshe pasditet e tyre. Qyteti është zhvilluar në mënyrën më të keqe të mundshme",- thotë Oketa për "DurrësLajm".

Prej disa ditësh, banorët e zonës së Kodër Vilës janë duke protestuar kundër projektit dhe prerjes së pemëve. Një ditë më parë, shefi i Urbanistikës në bashkinë e Durrësit Adhurim Qehajaj tha se firma para se të merrte lejen plotësoi një sërë kriteresh e detyrimesh ligjore duke nisur nga studimi arkeologjik, mjedisor, sizmiologjik etj.

"Gjykata e Apelit ka dhënë vendimin, është shprehur, bashkia nuk del përmbi vendimet e  gjykatës e cila i mori në shqyrtim të gjitha pretendimet," tha Qehajaj, një ditë më parë.

Ndërkohë banorët thanë për Durrëslajm se ishin gati të futeshin edhe në grevë urie, nëse punimet e firmës do të vazhdonin. Sipas tyre, prerja e pemëve dhe ndërtimi i 4 objekteve 5-katëshe rrezikon seriozisht shtëpitë e tyre. 

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gazetarët shqiptarë, mediat shqiptare, organizatat e medias dhe ato të shoqërisë civile i bëjnë thirrje qeverisë të tërheqë menjëherë dhe

Pak ditë pas dasmës që familjen e të afërmit i mblodhi për gëzim, shtëpia e familjes Hajdari u mbush sërish, por këtë herë, për ta përcje

Prokuroria e Durrësit ka reaguar pas arrestimeve të kryera gjatë ditës së sotme lidhur me tërmetin e 26 nëntorit. Sipas prokurorisë nga v

Spiros Pavlidis, ish-pedagog dhe drejtor katedre i fakultetit te Gjeologjisë, Neotektonikës dhe Paleontologjisë në Universitetin Aristote

"Në tërmetin e 26 nëntorit 2019 ndër viktimat ishte edhe Kryekomisar Bajram Hajdarmataj, i cili ndodhej në krye të detyrës në Kavales

Bashkimi Evropian do të ndihmojë autoritetet shqiptare të vlerësojnë ndërtesat e dëmtuara pas tërmetit ndërsa ka shpallur edhe konferencë

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se të gjitha akset rrugore kombëtare janë të kalueshme, ndërsa apelon drejtuesit e mjeteve të vogla të

Konferencë e përbashkët për shtyp mes Policisë dhe Prokurorisë nga Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës Lorenc Shehu, Prokuro

Drejtuesi qendror i Zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi u shpreh sot në një deklaratë

“Në orën 11:30 në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, drejtori i Drejtorisë Vendore Durrës Lorenc Shehu do të ketë konferencë për