Prerjet e pemëve në Kodër Vilë, Oketa: Duken si nderet e fundit të atyre që do dorëzojnë postin (VIDEO)

19/06/2019 - 11:28

"Duken si ato nderet e fundit të atyre që janë bërë gati të dorëzojnë karriken". 

Kështu e ka cilësuar ish-deputeti Gazmend Oketa situatën e krijuar ditët e fundit në Kodër Vilë, ku banorët kundërshtojnë prerjen e pemëve dhe ndërtimin e 4 objekteve 5-katëshe në atë që dikur konsiderohej kurora e gjelbër e Durrësit.

"Durrësi është kthyer në fjetore dhe duke kufizuar në maksimum hapësirat që mund të rezervoheshin për  fëmijët apo moshat e treta të kalonin ndryshe pasditet e tyre. Qyteti është zhvilluar në mënyrën më të keqe të mundshme",- thotë Oketa për "DurrësLajm".

Prej disa ditësh, banorët e zonës së Kodër Vilës janë duke protestuar kundër projektit dhe prerjes së pemëve. Një ditë më parë, shefi i Urbanistikës në bashkinë e Durrësit Adhurim Qehajaj tha se firma para se të merrte lejen plotësoi një sërë kriteresh e detyrimesh ligjore duke nisur nga studimi arkeologjik, mjedisor, sizmiologjik etj.

"Gjykata e Apelit ka dhënë vendimin, është shprehur, bashkia nuk del përmbi vendimet e  gjykatës e cila i mori në shqyrtim të gjitha pretendimet," tha Qehajaj, një ditë më parë.

Ndërkohë banorët thanë për Durrëslajm se ishin gati të futeshin edhe në grevë urie, nëse punimet e firmës do të vazhdonin. Sipas tyre, prerja e pemëve dhe ndërtimi i 4 objekteve 5-katëshe rrezikon seriozisht shtëpitë e tyre. 

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli bashkiak i Durrësit ka zhvilluar me mjete të komunikimit elektronik një mbledhje jashtë rradhe ku janë miratuar disa vendime të

Numri i pushuesve në bregdetin e Durrësit ka ardhur në rritje gjatë ditëve të para të muajit gusht.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka zhvilluar një takim me ekipin e mjekëve dhe infermierëvë italianë

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Pas lajmit të publikuar në RTV Ora se kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është nisur për mjekim më të specializuar kundër koronavirusi

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënd

Sot nis puna për tunelin e rrugës Kardhiq – Delvinë.

Banorë të ndryshëm në Durrës janë ende në udhëkryq për gjendjen e pallateve të tyre, pasi një pjesë e tyre nuk ndihen ende të sigurt të k

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri bën lëvizjen e papritur në betejën e tij me drejtësinë.

Nën masa të rrepta sigurie kanë dalë para Gjykatës së Elbasanit dy të ndaluarit, të dyshuar për vrasjen e Regis Runaj dhe Emiljano Ramaza