Prezantohet projekti "Monitorimi alternativë i cilësisë së ajërit, ndotjes nga zhurmat dhe gjelbërimit urban në Bashkinë Durrës" (VIDEO)

05/02/2019 - 15:49

Qendra Mjedisore për Mbrojte, Edukim dhe Reahabilitim (EPER Center) dhe Shoqata Ecomjedisi Durrës, kanë prezantuar projektin "Monitorimi alternativë i cilësisë së ajërit, ndotjes nga zhurmat dhe gjelbërimit urban në Bashkinë Durrës".

Ky projekt, synon të avokojë për ndikimin në politikat për mushkëritë e gjelbërta të Bashkisë Durrës për cilësinë e ajrit, ndotjes nga zhurmat dhe gjelbërimin urban në nivel lokal, përmes kryerjes së monitorimeve alternativë. Ky projekt mbështetet nga metodologjia e implementuar nga CO-Plan & Milieukontakt Shqipëri.

Objektivi i këtij aktiviteti ishte prezantimi i projektit dhe identifikimi i partnerëve potencialë për të bashkëpunuar në Bashkinë Durrës, si dhe vlerësimi i angazhimit të tyre korrekt në zbatimin e aktiviteteve të këtij projekti.

Në takim ishin të pranishëm përfaqësues të institucioneve lokale, përfshirë bashkinë e qytetit, përfaqësues nga prefektura, DAS, Agjensia Rajonale e Mjedisit Durrës, Inspektriati i Mjedisit dhe Pyjeve në Durrës, Drejtoria e Sëndetit Publik, aktvistë të shoqërisë civile me në fokus mbrojtjen e mjedisit, etj..

Ky projekt realizohet në kuadër të projektit "Mushkëri të gjelbërta për qytetet tona-Platforma alternative dhe gjithëpërfshirëse për monitorimin e cilësisë së ajrit, ndotjes nga zhurmat dhe gjelbërimit urban për të ndikuar në politikat në nivel lokal", zbatuar nga CO-PLAN & Milieukontakt Shqipëri. Ky projekt mbështetet nga Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Që nga fillimi i këtij viti, numri i jahteve që kanë vizituar Durrësin ka arritur në 378, thuajse i njejti numër me atë të jahteve që mbë

Pak orë pasi Partia Demokratike publikoi dokumentet, të cilat pretendon se provojnë arrestimin e kryebashkiakut të Vaut të Dejës, Mark Ba

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për prokurorin Bujar Hoti.

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto e nisi ditën sot me vizitat e urimit për një fillim të mbarë e sa më të frytshëm në rrugën e dijes

Në disa zona të Durrësit dhe Shijakut do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike të mërkurën më datë 18 shtator.

Zbardhen emrat e dy kandidatëve që do të zëvendësojnë vendin e lënë bosh nga Gentian Osmani në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Sot ka nisur viti i ri shkollor për sezonin 2019-2020, ndërsa nxënësit e emocionuar, shoqëruar nga prindërit e tyre, i janë drejtuar inst

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime, por herë pas herë do të ketë dhe kalime vranësirash kryesisht në zonat mal

Emigrimi i studentëve dhe punëtorëve të kualifikuar po shoqërohet me humbje të kapitalit njerëzor dhe kjo po ndikon negativisht te vendet