Pritet pema e vjetër në Durrës (VIDEO)

20/07/2018 - 16:22

Një pemë e vjetër shekullore, arrë e egër, lartësia e së cilës shkon deri në 50 metra, është duke u prerë nga punonjësit e ndërrmarrjes së pastrim gjelbërimit pranë mureve të kalasë në lagjen numër 1.

Trungu i pemës ishte plasaritur duke u ndarë përgjysëm, çka përbënte rrezik për jetën e qytetarëve që kalojnë pasditen në lulishte.

Përgjegjësi i sektorit të gjelbërimit në ndërrmarrjen komuale, Hysni Huqi, sqaroi se e vetmja mundësi ishte prerja e një pjese të madhe të pemës për të shmangur ndonjë aksident tek njerëzit.

Shumë durrsakë të vjetër mund të kenë kujtime të çmuara nga fëmijëria e tyre në pemët shekullore, të cilat një nga një po i zhduken qytetit.

Ca prej moshës së tyre të vjetër e ca prej dorës së njerëzve, në rrugët e Durrësit vështirë se mund të gjesh qoftë edhe një pemë të vjetër.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Granatat e gazit helmues dhe më pas të gazit lotsjellës, të hedhura sot gjatë protestës mbi qytetarët e pranishëm, nga Garda e Republikës

Që shumë nga rrugët e lagjeve kryesore dhe periferike të Durrësit kanë problematika përsa i përket infrastrukturës rrugore këtë e dinë të

Vendimi i opozitës për lënien e mandateve ka bërë jehonë në mediat më prestigjioze ndërkombëtare.

Nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës Kozeta Mesiti dhe drejtori i tregjeve Sokol Hysa të propozuar nga PDIU janë shkarkuar nga detyra.

Disa lagje periferike të qytetit të Durrësit kanë mbetur pa energji elektrike mbrëmjen e sotme.

Banorët e Unazës së re kanë qënë sot më të zjarrtë se kurrë në protestën e tyre pothuajse 3 mujore për mbrojtjen e shtëpive të tyre.

589 studentë të diplomuar me rezultate të larta kanë aplikuar online për t’u bërë pjesë e Policisë së Shtetit, nga data 1 deri më 15 shku

Ish-kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Kristaq Kume tregon se çfarë mund të ndodhë nëse opozita djeg mandatet.

Vijon ndikimi i motit të kthjellët dhe vranësirave kalimtare në të gjithë territorin, më të dukshme vranësirat paraqiten në ultësirën per