Pritet pema e vjetër në Durrës (VIDEO)

Postuar: 20/07/2018 - 16:22

Një pemë e vjetër shekullore, arrë e egër, lartësia e së cilës shkon deri në 50 metra, është duke u prerë nga punonjësit e ndërrmarrjes së pastrim gjelbërimit pranë mureve të kalasë në lagjen numër 1.

Trungu i pemës ishte plasaritur duke u ndarë përgjysëm, çka përbënte rrezik për jetën e qytetarëve që kalojnë pasditen në lulishte.

Përgjegjësi i sektorit të gjelbërimit në ndërrmarrjen komuale, Hysni Huqi, sqaroi se e vetmja mundësi ishte prerja e një pjese të madhe të pemës për të shmangur ndonjë aksident tek njerëzit.

Shumë durrsakë të vjetër mund të kenë kujtime të çmuara nga fëmijëria e tyre në pemët shekullore, të cilat një nga një po i zhduken qytetit.

Ca prej moshës së tyre të vjetër e ca prej dorës së njerëzve, në rrugët e Durrësit vështirë se mund të gjesh qoftë edhe një pemë të vjetër.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë të interesuarit, të cilat duan të dinë rreth paisjes

Të gjithë ata që nuk mundën të pushojnë në verë, fillim-vjeshta ka qenë e përsosur për të pushuar në bregdet.

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ishte sot i pranishëm në aktivitetin “Lufta kundër trafikimit dhe mbajtjes së armëve” ku prezantoi s

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku, ka prezantuar raportin e përgjithshëm të Prokurorisë për vitin 2017.

Drejtoritë dhe komisariatet në të gjithë vendin kanë marrë urdhër nga Tirana për organizimin e ri, “Zonat Policore”.

Me shterimin e listës së parë prioritare me 57 prokurorë dhe gjyqtarë të niveleve të larta, përkatësisht edhe kandidatë për dy organet kr

Shqipëria do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, më të theksuara në zonat qëendrore dhe jugore.

   I rrezikshmi i Vlorës, Taulant Manaj (Beqiri) i cili u la i lirë në muajin gusht me një vendim të gjyqtares Herila Çela, i shpëton sër

   Një grup i FNSH-së, të maskuar me një makinë civile kanë ndaluar në mënyrë të befasishme në disa rrugë kryesore në Durrës duke ushtrua

   Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë për vitin 2017.