Problemi që shqetëson banorët e "Durrësit të Ri" prej vitesh (VIDEO)

27/08/2019 - 14:27

Kanali i hapur i ujërave të larta dhe mungesa e infrastrukturës rrugore janë kthyer në makth për banorët e zonës së Ish-Kënetës.

Në të dy anët e kanalit ngrihen banesa të shumta, dhe qytetarëve iu kërcënohet jeta nga sëmundje të ndryshme infektive që shfaqen si pasojë e ndotjes mjedisore.

Banorët thonë se me këtë situatë përballen prej më shumë se 25 vitesh dhe pavarësisht ankesave, nuk është marrë asnjë masë për zgjidhjen e problemit.

Në zonën e Ish-Kënetës, që njihet ndryshe si "Durrësi i Ri" banojnë më shumë se 42 mijë banorë, të cilët janë vendosur pas viteve ’90.

Në kanalin e ujërave të larta, banorët prej vitesh derdhin edhe ujërat e zeza çka ka shkaktuar ndotjen e rëndë mjedisore.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një studim i ri ka zbuluar se rreziku për obezitet tek fëmijët rritet kur flenë gjumë vonë.

Në portin e Durrësit janë prenotuar 20 kroçera dhe veliera për sezonin e ardhshëm turistik.

Detaje të reja janë zbardhur nga rrëmbimi dhe më pas vrasje e Jan Prengës më 17 janar në qytetin e Kamzës.

Zbardhen konkluzionet përfundimtare për anëtarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë Besnik Cani, i cili doli para Kolegjit të Posaçëm i

Tetë kandidatët për Kreun e Byrosë Kombëtare të hetimit do ti nënshtrohet testit të Poligrafit ose makinës të së vërtetës.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor me anë të një njoftimi në Facebook, ka bërë të ditur se me ndryshimet e ligji

“Ndërtim i 2 mijë shtëpive”, është premtimi i Emirateve të Bashkuara për Shqipërinë në seancën e dytë të Konferencës së Donatorëve.

Policia Bashkiake njofton të gjithë qytetarët se të dielën më 23.02.2020 do të zhvillohet aktiviteti “Një hap për Durrësin”, pranë sheshi

Ndahet nga jeta biznesmeni i njohur në fushën e ndërtimit, Nystret Selmani. Selmani vuante prej pak kohesh nga një sëmundje e rëndë.

Sipas MeteoAlb, kushte e qëndrueshme të motit vijojnë në territorin shqiptar duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese në pjesën më t